avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 264 soluții astăzi
Forum Activitate rodica baciu

Activitate rodica baciu


Buna seara,

Vin cu rugamintea la d-vs. de a ma lamuri intr-o problema pe care o expun mai jos.

Beneficiez de indemnizatie de somaj de circa 3 luni, si as dori sa plec in Anglia, la fiica mea care a nascut o fetita, pentru a o ajuta o luna, doua,( nu stiu cat timp va avea nevoie de ajutorul meu pentru a se reface dupa interventia chirurgicala) si as vrea sa stiu daca exista vreo forma legala de a intrerupe sau suspenda somajul pe o anumita perioada,

Va multumesc anticipat pentru raspuns,

Rodica Baciu
Buna ziua,

Va expun situatia unei doamne nascuta in OCTOMBRIE 1959

a lucreaat de pe 1 oct. 1978 pana pe 30 aprilie 2004, avand in acest interval de timp 4 ani cu grupa a II-a de munca.

2004 -2005 somaj
2005 - 2006 platit contributie la casa de pensii
din luna aprilie 2006 - pensionata pe caz de boala cu grad II

Precizez faptul ca toate aceste perioade sunt consecutive, daca e necesara precizarea.

Acum vin cu intrebarile:

1. In ce an poate iesi la pensie de drept.
2. In ce an are dreptul la pensie anticipata, sau partial anticipata
3. Daca se iau in calcul anii de grupa pentru pensionarea anticipata sau partial anticipata.

Multumesc mult pentru raspunsurile promte pe care le-am primit intotdeauna de la d-vs,si care au fost de mare ajutor.
Data nasterii sotului meu este iulie 1956, angajat din august 1974, cu stagiul militar de 1 an si sase luni, si cu o vechime neantrerupta pana pe 10 septembrie 2011 cu tot cu perioada de somaj.

Precizez faptul ca dupa intreruperea contractului de munca a intrat imediat in somaj.

As vrea sa stiu daca are suficienti ani de contributie pentru iesirea la pensie partial anticipata care probabil va fi la 60 de ani.

Multumesc mult pentru raspuns
Buna ziua,

Am fost in somaj pana la data de 10 septembrie 2011, timp in care am cautat de lucru, dar cu parere de rau va marturisesc ca la varsta de 55 ani, nu m-a angajat nimeni.

Acum vin cu 3 intrebari la d-vs.

1) Va rog sa-mi spuneti ce trebuie sa fac pentru a avea vechime neantrerupta in campul muncii?

2) Daca pot plati contributia la casa de pensii, pana la ce data o pot face?

3) Daca nu mai pot plati pentru luna septembrie, si s-a intrerupt vechimea, care sunt repercursiunile?


Multumesc.

Rodica

Buna ziua,

Va rog frumos sa/mi raspundeti si mie la cateva intrebari:

1. Cand pot iesi la pensie anticipat sau partial anticipat daca sunt nascuta in decembrie 1961, si lucrez din februarie 1980 pana in prezent si cati ani de cotizatie imi sunt necesari.

2. Somajul pe ce perioada se acorda??

3. Daca pe perioada somajului sau a pensionarii pe caz de boala, se poate cotiza la casa de pensii, pentru a merge vechimea in campul muncii, fiind necesara la pensionarea anticipata.

Multumesc,
Rodica