avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 839 soluții astăzi
Forum Activitate lucijr66

Activitate lucijr66

Sa va explic inca o data . A concesionat sau luat in chirie o parte din pasunatul comunal (cca.140 ha ) , in nume propriu , fiind in acelasi timp si viceprimar in functie . Chestiunea dubioasa este aceea ca , dupa inchiriere ( sau arendare ) a depus acte la APIA si a luat in 3 ani de zile cca .300.000 RON , platind doar chirie Primariei pe care tot el o reprezinta , :O , si in interesul careia cica lucreaza .
Am inteles . Multumesc frumos pentru explicatii .
#-o=D>#-o As vrea sa stiu daca un viceprimar ales in functie are dreptul legal sa administreze in calitate de persoana fizica o buna bucata de pasune comunala , dupa care pasune incaseaza o gramada de bani de la APIA , pagubind astfel chiar bugetul Consiliului Local in cadrul caruia a jurat pentru binele comunitatii ?
Multumesc mult . Am sa ma conformez , desi vad ca faceti referire la prevederile Ord. 32/2002 , si anul trecut eram in 2010 . Ce sa mai inteleg ? Ca nu se cunoaste legea sau ca se cunoaste si nu se aplica ?
Răspuns la discuția Am voie sa lucrez in alta tara?
Va multumesc mult pentru raspuns . Am sa ma conformez intrutotul .
Am nevoie de o adeverinta de la Primarie din care sa reiese ca sunt casnic . Refuza sa - mi elibereze adeverinta daca nu le duc o cerere in care sa arat la ce imi este necesara . Anul trecut mi-au eliberat o adeverinta prin care demonstram ca nu am datorii la Primarie , fara a avea nevoie de altceva . Anul asta , ?
Buna ziua .
Sunt pensionat pe caz de boala , cu gradul III cu 1/2 norma drept de lucru . In tara nu-mi gasesc nimic . Am ocazia sa merg sa muncesc temporar , pe 2 luni in Germania , in agricultura . Acest lucru imi afecteaza pensia de boala pe viitor ? Ce solutii as avea ? Va multumesc anticipat !