Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Este vorba sau nu despre incompatibilitate si conflict ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Este vorba sau nu despre incompatibilitate si conflict de interese?

#-o=D>#-o As vrea sa stiu daca un viceprimar ales in functie are dreptul legal sa administreze in calitate de persoana fizica o buna bucata de pasune comunala , dupa care pasune incaseaza o gramada de bani de la APIA , pagubind astfel chiar bugetul Consiliului Local in cadrul caruia a jurat pentru binele comunitatii ?
In ce sens sa o administreze ? Cere taxe pentru acces acolo, sau ce ? Stabilirea destinatiei unui astfel de teren se face de consiliul local.
Sa va explic inca o data . A concesionat sau luat in chirie o parte din pasunatul comunal (cca.140 ha ) , in nume propriu , fiind in acelasi timp si viceprimar in functie . Chestiunea dubioasa este aceea ca , dupa inchiriere ( sau arendare ) a depus acte la APIA si a luat in 3 ani de zile cca .300.000 RON , platind doar chirie Primariei pe care tot el o reprezinta , :O , si in interesul careia cica lucreaza .