Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Am voie sa lucrez in alta tara?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Am voie sa lucrez in alta tara?

Buna ziua .
Sunt pensionat pe caz de boala , cu gradul III cu 1/2 norma drept de lucru . In tara nu-mi gasesc nimic . Am ocazia sa merg sa muncesc temporar , pe 2 luni in Germania , in agricultura . Acest lucru imi afecteaza pensia de boala pe viitor ? Ce solutii as avea ? Va multumesc anticipat !
Sunt doua variante:
1) lucrati la negru, fara contract de munca inregistrat la fortele de munca din Germania.
2) lucrati cu contract de munca cu timp redus, (4 ore) asa cum va este recomandat de medic, chiar daca in realitate lucrati mai mult, asta daca va permite si sanatatea..
Altfel, daca se afla in tara ca lucrati cu norma intreaga, veti pierde pensia.
Marcel Mihalache, Avocat
Va multumesc mult pentru raspuns . Am sa ma conformez intrutotul .