avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 948 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... drepturile salariatilor
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

drepturile salariatilor

Buna ziua,
Firma la care lucrez (din03. 2000), a ales ca masura sa treaca de criza,un act aditional la contract prin care
ne informeaza ca :"se modifica timpul de lucru de la 8 la 2 ore si salariul de la 850 la 200.. conf art 41(3) lit EF.."
cu specificatia "semnezi sau pleci". As dori sa stiu cum ma afecteaza in ceea ce priveste:
1.Concediul de odihna sau un eventual concediu de boala
2.Vechimea
3.Asigurarile :de boala ,pensii etc
4.Dreptul la somaj si valoarea acestuia in cazul in care peste cateva luni firma se poate inchide
Ce posibilitate LEGALA de a refuza semnarea acestui act , fara a fi data afara.
Mentionez ca am 52 ani si posibilitatile de a gasi un loc de munca in conditiile actuale sunt destul de reduse.
Multumesc anticipat,
Maia M.
Cel mai recent răspuns: adelaida_07 , utilizator 13:55, 12 Februarie 2009
Un act adiţional presupune acordul ambelor părţi.Deci nu semnaţi nimic , nu puteţi fi obligată să semnaţi.
Maia M a scris:

Buna ziua,
Firma la care lucrez (din03. 2000), a ales ca masura sa treaca de criza,un act aditional la contract prin care
ne informeaza ca :\"se modifica timpul de lucru de la 8 la 2 ore si salariul de la 850 la 200.. conf art 41(3) lit EF..\"
cu specificatia \"semnezi sau pleci\". As dori sa stiu cum ma afecteaza in ceea ce priveste:
1.Concediul de odihna sau un eventual concediu de boala
2.Vechimea
3.Asigurarile :de boala ,pensii etc
4.Dreptul la somaj si valoarea acestuia in cazul in care peste cateva luni firma se poate inchide
Ce posibilitate LEGALA de a refuza semnarea acestui act , fara a fi data afara.
Mentionez ca am 52 ani si posibilitatile de a gasi un loc de munca in conditiile actuale sunt destul de reduse.
Multumesc anticipat,
Maia M.


Trebuie spus ca daca se modifica timpul la 2 ore pe zi prin act aditioanal si la locul de munca trebuie sa stati tot 2 ore pe zi. Daca lucrati in realitate 8 ore lucrati la negru si gratis daca vrea asa angajatorul.
Avand in vedere ca treceti de la CIM cu norma intreaga la CIM cu timp partial ( 2 ore) aveti si dezavantaje :
1 )concediul de odihna va fi tot de 21 zile dar salariul aferent este mai mic acesta scazand de la 850lei la 200 lei; Acelasi lucru se intampla si in cazul concediilor medicale;
2) Vechimea in munca nu este afectata ;
3) Contributiile sunt aferente unui salariu mai mic deci si pensia pe care o veti primi la batranete va fi mica, foarte mica;
4) Cu privire la somaj lucrurile stau rau in sensul stagiul de cotizare se calculeaza la un timp de lucru de 8 ore zilnic. Astfel daca aveti 1 an lucrat cu 8 ore pe zi atunci din cele 24 luni pentru care se face calculul lucrati 12. Daca aveti un CIM pe 4 ore pe zi pentru a avea 12 luni lucrate in 24 de luni trebuie sa lucrati 2 ani fara sa aveti nici o zi invoire sau concediu fara plata sau ala suspendare. In cazul in care aveti CIM cu 2 ore pe zi pentru mai mult de 2 ani nu veti beneficia de somaj pentru ca nu realizati stagiul de 12 luni ( la 8 ore) in ultimele 24 luni. Pentru 2 ore ati avea nevoie de 4 ani sa indepliniti stagiul iar legea face referire doar la 2 ani.
Sper ca am explicat pe intelesul dvs.
Cat priveste intrebarea de a evita modificarea CIM este simplu NU SEMNATI nu va poate obliga. In acest caz au 2 posibilitati : sa desfinteze locul de munca si sa va treaca in somaj, sau sa va gasesca nod in papura sa demisionat sau sa va concedieze . De obligat nu va pot obliga sa semnati un act aditional.
Alegerea va apartine.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Reducere program de lucru cornelia74 cornelia74 Angajatorul mi-a proprus sa imi reduca timpul de lucru de la 8 la 4 ore.... vreau sa stiu daca poate sa imi desfaca contractul de munca mai repede asa... si ... (vezi toată discuția)
Pot beneficia de somaj? KLINTON KLINTON Am dreptul la somaj in conditiiile in care decizia de desfacere a CM s-a facut cu art 61 lit.d?Deasemenea specific ca in perioada 30iunie 2008-feb 2009 am ... (vezi toată discuția)
Cum pot obtine ajutor de somaj? cabincrew cabincrew Buna ziua, As dori sa stiu daca in cazul unui CIM pe perioada determinata, in cazul concedierii pe motiv de restructurare, as putea beneficia de ajutor de ... (vezi toată discuția)