Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... drepturile salariatilor
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

drepturile salariatilor

Buna ziua,
Firma la care lucrez (din03. 2000), a ales ca masura sa treaca de criza,un act aditional la contract prin care
ne informeaza ca :"se modifica timpul de lucru de la 8 la 2 ore si salariul de la 850 la 200.. conf art 41(3) lit EF.."
cu specificatia "semnezi sau pleci". As dori sa stiu cum ma afecteaza in ceea ce priveste:
1.Concediul de odihna sau un eventual concediu de boala
2.Vechimea
3.Asigurarile :de boala ,pensii etc
4.Dreptul la somaj si valoarea acestuia in cazul in care peste cateva luni firma se poate inchide
Ce posibilitate LEGALA de a refuza semnarea acestui act , fara a fi data afara.
Mentionez ca am 52 ani si posibilitatile de a gasi un loc de munca in conditiile actuale sunt destul de reduse.
Multumesc anticipat,
Maia M.
Un act adiţional presupune acordul ambelor părţi.Deci nu semnaţi nimic , nu puteţi fi obligată să semnaţi.
Maia M a scris:

Buna ziua,
Firma la care lucrez (din03. 2000), a ales ca masura sa treaca de criza,un act aditional la contract prin care
ne informeaza ca :\"se modifica timpul de lucru de la 8 la 2 ore si salariul de la 850 la 200.. conf art 41(3) lit EF..\"
cu specificatia \"semnezi sau pleci\". As dori sa stiu cum ma afecteaza in ceea ce priveste:
1.Concediul de odihna sau un eventual concediu de boala
2.Vechimea
3.Asigurarile :de boala ,pensii etc
4.Dreptul la somaj si valoarea acestuia in cazul in care peste cateva luni firma se poate inchide
Ce posibilitate LEGALA de a refuza semnarea acestui act , fara a fi data afara.
Mentionez ca am 52 ani si posibilitatile de a gasi un loc de munca in conditiile actuale sunt destul de reduse.
Multumesc anticipat,
Maia M.

Trebuie spus ca daca se modifica timpul la 2 ore pe zi prin act aditioanal si la locul de munca trebuie sa stati tot 2 ore pe zi. Daca lucrati in realitate 8 ore lucrati la negru si gratis daca vrea asa angajatorul.
Avand in vedere ca treceti de la CIM cu norma intreaga la CIM cu timp partial ( 2 ore) aveti si dezavantaje :
1 )concediul de odihna va fi tot de 21 zile dar salariul aferent este mai mic acesta scazand de la 850lei la 200 lei; Acelasi lucru se intampla si in cazul concediilor medicale;
2) Vechimea in munca nu este afectata ;
3) Contributiile sunt aferente unui salariu mai mic deci si pensia pe care o veti primi la batranete va fi mica, foarte mica;
4) Cu privire la somaj lucrurile stau rau in sensul stagiul de cotizare se calculeaza la un timp de lucru de 8 ore zilnic. Astfel daca aveti 1 an lucrat cu 8 ore pe zi atunci din cele 24 luni pentru care se face calculul lucrati 12. Daca aveti un CIM pe 4 ore pe zi pentru a avea 12 luni lucrate in 24 de luni trebuie sa lucrati 2 ani fara sa aveti nici o zi invoire sau concediu fara plata sau ala suspendare. In cazul in care aveti CIM cu 2 ore pe zi pentru mai mult de 2 ani nu veti beneficia de somaj pentru ca nu realizati stagiul de 12 luni ( la 8 ore) in ultimele 24 luni. Pentru 2 ore ati avea nevoie de 4 ani sa indepliniti stagiul iar legea face referire doar la 2 ani.
Sper ca am explicat pe intelesul dvs.
Cat priveste intrebarea de a evita modificarea CIM este simplu NU SEMNATI nu va poate obliga. In acest caz au 2 posibilitati : sa desfinteze locul de munca si sa va treaca in somaj, sau sa va gasesca nod in papura sa demisionat sau sa va concedieze . De obligat nu va pot obliga sa semnati un act aditional.
Alegerea va apartine.