Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Reducere program de lucru
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Reducere program de lucru

Angajatorul mi-a proprus sa imi reduca timpul de lucru de la 8 la 4 ore.... vreau sa stiu daca poate sa imi desfaca contractul de munca mai repede asa... si daca pot beneficia de somaj? Mersi!:-/
Care este motivatia angajatorul de a reduce programul de lucru?
Dati mai multe detalii.......:)
1. Modificarea CIM se poate face numai prin act aditional semnat de ambele parti (angajator si salariat).
2. Daca nu sunteti de acord cu modificarea programului (si cred ca si a salariului) nu sunteti obligata sa semnati acest act aditional.
3. In aceasta situatie s-ar putea sa va concedieze prin desfiintarea postului ocupat de dvs. (art.65 din Codul muncii) si puteti beneficia de indemnizatie de somaj daca in ultimele 24 de luni aveti 12 luni lucrate si cotizate la somaj.