avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 822 soluții astăzi
Forum Activitate bratuionela

Activitate bratuionela

Răspuns la discuția rambursare tva
Va multumesc. Acelasi lucru am inteles si eu, dar au fost persoane care au spus contrariu.
Discuție rambursare tva
o societate in 2010 nu a avut activitate, (dar nu a fost suspendata). in 2011 face transport intracomunitar (cifra de afaceri este in jur de 30.00 eur), si are tva de rambursat. Poate sa solicite rambursaree tva_ului? sau se incadreaza in Noua procedura de rambursare TVA Ordinul ANAF nr. 2017/2011 :

5) Modificarea plafonului prevazut pentru activitatile de export si/sau livrari intracomunitare de bunuri scutite de taxa care permite persoanelor impozabile, altele decat marii contribuabili sau contribuabilii mijlocii, sa beneficieze de regimul special de rambursare pentru exportatori de la min. 75% din rulajul debitor al contului de clienti (4111), dar nu mai putin de echivalentul in lei a 1.000.000 euro (astfel cum este prevazut in prezent), la min. 60% din rulajul debitor al contului de clienti (4111), dar nu mai putin de echivalentul in lei a 500.000 euro.
Daca un CMI depaseste in cursul anului cifra de afaceri de 35.000 Euro devine platitor de TVA?
Daca am un apartament luat prin programul "Prima Casa" si platesc asigurare la banca in fiecare an, trebuie sa mai fac si asigurarea obligatorie (minim 20 Euro) pana pe 15.07.2011?
Buna ziua!

O societate comerciala platitoare de TVA cumpara aur de investitii.Acest aur de investitii il vinde ca marfa si face si lingouri de aur. Cand il vinde aurul de investitii il vinde cu Tva sau fara? Dar lingourile?
Eu societatea A am achizitionat marfa de la firma B. Nu am bani sa platesc si asa apare societatea C (nu am colaborat niciodata cu aceasta societate). In contract am urmatoarele roluri:
- firma B este CEDENTUL
- firma A este DEBITORUL CEDAT
- firma C este CESIONARUL
Cum fac inregistrarile contabile in cazul contractului de cesiune creante?
Buna ziua!
Va rog frumos sa-mi spuneti si mie cum se calculeaza fondul de handicapati.