Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general contract de cesiune creante
Discuție deschisă în Contabilitate în general

contract de cesiune creante

Eu societatea A am achizitionat marfa de la firma B. Nu am bani sa platesc si asa apare societatea C (nu am colaborat niciodata cu aceasta societate). In contract am urmatoarele roluri:
- firma B este CEDENTUL
- firma A este DEBITORUL CEDAT
- firma C este CESIONARUL
Cum fac inregistrarile contabile in cazul contractului de cesiune creante?
401 (B) = 462 (C)

C apare ca un creditor pentru A in baza contractului de cesiune.

Daca nu aveti bani sa platiti - nicio problema : B a scapat de grija sa va ceara banii, insa si-a cedat creanta lui C. Caruia va trebui sa ii platiti.