avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1440 soluții astăzi
Forum Activitate BogdanBura

Activitate BogdanBura

Deci sa inteleleg ca esalonariile se acorda f greu. Garantii as avea. Dar daca ti-i se acorda esalonare, ti-i se deblocheaza conturile? In ce consta esalonarea respectiva?
Daca nu gasesc nici o solutie sa deblochez conturile cat de repede posibil, e posibil sa pierd unele contracte cu unele firme care platesc doar prin banca si astfel nu as avea din ce sa imi platesc angajatii si cheltuilelile. cred ca cel mai simplu ar fii sa imi deschid o noua firma si sa lucrez pe ea pana ce imi platesc datoriile la cealalta firma, nu? Va multumesc
Buna ziua
Va scriu cu o intrebare pt a elucida misterul asta. Eu am contul bocat la firma pt neplata datoriilor la stat. Am reusit sa platesc jumatate, dar restul il voi putea achita abia in aprilie. Am inteles de la cineva ca se paote cere o negociere (sau esalonare???) a datoriilor pe o anumita perioada de timp, astfel conturile ti-i se deblocheaza si iti da voie sa lucrezi 100% la capacitate maxima. Am vb cu contabila mea si ea mi-a spus ca nu a auzit de asa ceva si sa ii dau mura in gura sa mearga la finante sa intrebe... Deci dupa cum v-ati dat seama, v-as ruga frumos sa imi spune-ti daca exista asa o lege...miram-as. Sau stiti alte solutii pt a se putea debloca conturile mai repede? Va multumesc frumos
Mi-am dat seama ce ati vrut sa subliniati. :thumbup: . Adevarul e ca am o contabila cam depasita cred, ma cam gandesc serios sa o schimb. Va multumesc incaodata. Cu respect
nu am facut nimic ilegal nicioldata, deci nu m-as preta mai ales pt 3200 de ron sa fac asa ceva, va dati seama. O sa gasesc o modalitate sa incasez banii astia deoarece doresc sa ii dau angajatilor care nu au putut lucra de aprope 2 luni din cauza vremii si au cam ramas fara. Va multumesc pt sfaturi. Nota 10 pt dvs
Am inteles. Nu e prea legal, dar e sanatos. In urma sfatului dvs o sa vb si cu contabila sa gasim o modalitate cat de cat legala. Multumesc pt raspuns.
Buna ziua. Va scriu cu o problema pe care tare m-as bucura daca m-ati ajuta sa o clarific. Am contul firmei blocat pt o datorie de 43000 ron, din care deja Fiscul si-a retras jumatate din suma. De curand am primit 2 instrumente de plata de la o 2 firme diferite pt care am prestat servicii.Am primit un BO de 3200 ron si un CEC de 23000 ron. Problema e ca as dorii ca BO sa il incasez avand nevoie de bani fara ca Fiscul sa puna manuta pe ei. Am inteles ca este o modalitate prin care pot gira BO catre o persoana de incredere, care sa imi emita o factura, dupa care eu sa ii fac o factura de storno de ex (el sa isi opreasca TVA-ul, etc)astfel sa imi poata platii CASH. CEC-ul il voi lasa sa intre in cont astfel datoriile se vor stinge. Va multumesc anticipat
Buna ziua. Suntem o firma din Romania, care doreste sa achizitioneze din Ungaria un mic utilaj pentru executare de lucrari speciale in constructii. Am dorii sa stim prin bunavointa dumnevoastra, daca in 2011 se mai poate recupera TVA-ul la produsele cumparate din Ungaria.Imi aduc aminte ca acum multi ani parca iti stampila ceva la vama si te intorceai inapoi la firma de unde ai cumparat si iti dadeau TVA-ul inapoi (ceva de genul). Poate s-a mai vorbit despre asta pe aici dar nu am gasit nimic care sa imi satisfaca pe deplin intrebarea. Va multumesc