avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 832 soluții astăzi
Forum Activitate bibi10

Activitate bibi10

Este vorba de parintii mei care ajunsi la o varsta venerabila nu se mai inteleg. Tatal meu este pensionar si din diferite motive nu ii da si mamei din pensie. noi suntem 4 copii la parinti. Noi am incercat sa ii facem sa se inteleaga dar fara rezultat. Cum pot legal sa imparta pensia dar fara sa divorteze? Astept un raspuns.
Lucrez in administratie publica din anul 2004, ca referent cultural contractual. In anul 2009 am terminat facultatea de drept, dar nu mi-a fost luata in calcul. De 2 ani de zile ma ocup si de casieria a doua sate din componenta comunei unde lucrez.In tot acest timp am incercat sa mi se transforme postul din contractual in functionar, dar m-am lovit de un zid "ca nu se poate" din partea d-nei jurist. Cum pot sa rezolv aceasta problema? As mai adauga ca in acest am a mai fost construit un camin cultural in alt sat apartinator al comunei care mi s-a dat in primire, si de 3 ani sunt si sef s.v.s.u. Avand atatea functii chiar nu exista nici o posibilitate sa mi se transforme postul din contractual in functionar public?
Astept un raspuns!

Lucrez la o primarie de comuna din anul 2004, ca si personal contractual. Am fost incadrata ca Director camin Cultural, dar cu studii medii. In anul 2006, am intrat in cresterea copilului, iar in anul 2008 am terminat facultatea de drept. de la data angajarii si pana acum am fost numai cu salariu minim plus sporul de vechime in munca. In anul 2009 am primit si atributiile de sef serviciu situatii de urgenta, iar in ianuarie 2011 pe langa ce aveam mi sau mai dat si atributiile de casier la jumatate din comuna. Toate acestea fara niciun spor in afara celui de vechime. Cand am intrebat de ce nu mi se da nici un spor mi sa zis ca nu sunt bine incadrata dar nefacandu-se nimic in acest sens.Vreau sa stiu ce am de facut.Cui trebuie sa ma adresez prima data. La ora actuala am salariul brut de 670 lei.
Va multumesc si astept un raspuns cat mai urgent.