avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1109 soluții astăzi
Forum Activitate liliananeg

Activitate liliananeg

Am fost incadrata in invatamant in sept. 2009. Am rezervat postul pentru CCC1 in perioada martie 2011- martie 2013; CCC2 februarie 2013- august 2013 (am intrat din CCC1in CCC2, al doilea concediu intrerupt si reluat activitatea). Astfel, am stat acasa in CCC din martie 2011- august 2013.
Pot trece la urmatoarea transa de vechime 6-10 ani? incepand cu sept 2015!
Daca rasp. este pozitiv, va rog sa-mi spuneti art. din lege conform caruia ar trebui sa actionez.
Mentionez ca secretara mi-a spus ca nu se ia in calcul CCC!!!!!
Va multumesc!
Răspuns la discuția transfer in invatamant
Unde anume la minister?
Multumesc!
Buna ziua!
M-am transferat prin decizie pe o catedra de 18 ore (formata in doua scoli10+8) in luna aprilie. Pe la sfarsitul lui iulie am fost anuntata ca nu mai sunt decat 4 ore in loc de 10 ore si ca va trebui sa merg in alta scoala sa compltez catedra. Cine se face vinovat de aceasta situatie, directorul scolii care a facut incadrarile si le-a inaintat catre inspectorat sau inspectoratul ca a eliberat o decizie fara o verificare prealabila?
Mentionez ca fostul director a demisionat iar actualul ma ,,sfatuieste,, sa merg in alta scoala sa caut ore.
Ce modalitati de aparare pot avea? Am, totusi,o decizie eliberata.
Multumesc!
Discuție somaj
Am lucrat la o firma din anul 2003.
Am intrat in CIC in 2008.
Intre timp firma, pe numele vechi, s-a declarat falimentara, trecand sub un alt nume, in prezent.
Am revenit la munca dupa o perioada de 4 ani, mentionez ca am avut cel de-al doilea copil, intrand dintr-un CIC in celalalt 2008- august 2012.
Am lucrat 2 luni si firma mi-a desfiintat postul.
stagiul de cotizare este de 2 luni firma noua si 10 luni firma veche.
Firma veche nu a platit darile catre stat si nu poate sa-mi elibereze adeverinta cu stagiu de cotizare, in vederea depunerii actelor pentru somaj.
CE POT FACE EU IN ACEST CAZ?
Pot plati eu, persoana fizica, in dreptul meu, darile ca sa pot beneficia de somaj?
(solutie propusa de firma si acceptata de mine, deoarece nu vreau sa pierd somajuL):
Răspuns la discuția concediu crestere copil
Cum adica pot cumula indemnizatia cu veniturile supuse impozitului pe venit ... ??
nu prea inteleg. Va rog sa-mi explicati.
Multumesc frumos!

Răspuns la discuția concediu crestere copil
Am optat pentru 2 ani. Credeam ca mai pot primi stimulent de insertie.
Va multumesc pentru raspuns!
Răspuns la discuția concediu crestere copil
Vă mulţumesc!
am nascut pe data de 20.03.2011
ma pot intoarce la scoala la 01.09.2012 ? conform legilor in vigoare:(
bebe ar avea un an jumate
Mi s-a oprit la salariul din februarie, in afara de CAS - 16, suma de 662, si somaj 0,50% -suma de 1, pensii10,50% -suma de 83, sanatate 5,50% - suma de 12, sindicat 7. Mentionez ca am fost in concediu de maternitate, lucrez in invatamant. Am venit brut 887. Total drepturi - net 784. Este corect cum mi-au calculat, oprindu-mi somaj, pensii, sanatate, sindicat?:((