avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1212 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

somaj

Am lucrat la o firma din anul 2003.
Am intrat in CIC in 2008.
Intre timp firma, pe numele vechi, s-a declarat falimentara, trecand sub un alt nume, in prezent.
Am revenit la munca dupa o perioada de 4 ani, mentionez ca am avut cel de-al doilea copil, intrand dintr-un CIC in celalalt 2008- august 2012.
Am lucrat 2 luni si firma mi-a desfiintat postul.
stagiul de cotizare este de 2 luni firma noua si 10 luni firma veche.
Firma veche nu a platit darile catre stat si nu poate sa-mi elibereze adeverinta cu stagiu de cotizare, in vederea depunerii actelor pentru somaj.
CE POT FACE EU IN ACEST CAZ?
Pot plati eu, persoana fizica, in dreptul meu, darile ca sa pot beneficia de somaj?
(solutie propusa de firma si acceptata de mine, deoarece nu vreau sa pierd somajuL):
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 14:08, 29 Noiembrie 2012
1. Nu cu multi ani inainte se putea plati contributia la somaj de catre salariar dar numai dispozitie de plata emisa de angajator iar la explicatii se scris: contributie somaj pentru dna..., CNP...

2. Intrebati la Agentia de Somaj daca se poate plati si astazi in acest fel.

3. Dar daca angajatorul a depus declaratia 112 pe perioadele respective (cu sumele datorate pentru contributie) puteti sa beneficiati de indemnizatia de somaj chiar daca nu a platit contributia.

4. Cititi si pe
www.avocatnet.ro/content/for...


~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Imi pot plati singura contributia la somaj? smihaelasimona smihaelasimona Buna ziua, am lucrat la o firma 12 luni iar inainte de aceasta periaoda am fost 12 luni in concediul fara plata reprezentand cel de-al 3-lea an crestere copil ... (vezi toată discuția)
Conditii pentru concediul de crestere a copilului Mgama Mgama Lucrez la o firma care este posibil sa intre in faliment. Sunt angajata din februarie 2009 si nu pot fi data in somaj deoarece nu am mai lucrat anterior cu ... (vezi toată discuția)
Somaj Adriana45 Adriana45 Buna dimineata am lucrat in perioada februarie 2009-octombrie 2010 la o firma particulara, care incepand din ianuarie 2010 nu a mai platit contributia pentru ... (vezi toată discuția)