avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 712 soluții astăzi
Forum Activitate alinutzadeloiu

Activitate alinutzadeloiu

in statutul asociatiei este trecut atragerea de fonduri prin toate mijloacele legale , chiar si prestari de servicii in constructii, avand in vedere ca sotul se pricepe. Limita plafonului maxim de 15 000 de euro nu am amintito, pentru ca nu o vom atinge. Sotul in mare parte se ocupa de copil , nu are o afacere din asta. Oricum nu e platit (salar), fondurile intra pe asociatie, banii sunt folositi in mod justificat pentru diferite tipuri de terapii. Nu am avut donatii/sponsorizari asa ca pe aceasta cale omul primeste ceva la schimb, exact ca in cazul unui obiect hand-made cand faci o donatie. Am vorbit cu un contabil si o sa se faca contract de prestari servicii intre asociatie-(reprezentant sotul) , si beneficiar.
Din ce am citit, pentru aceasta activitate economica nu se plateste impozit numai in limita a 10% din veniturile neimpozabile de pe asociatie, Dupa aceasta limita se plateste normal impozit pe venit. De ce sa fie ilegal ? De exemplu : am 2000 de lei de pe formularele 2%, , iar pentru venitul economic de peste 200 de lei platesc impozit la anaf,
Răspuns la discuția Indemnizatie crestere copil 2016
Nu , nici nu am stiut ca se poate.
Răspuns la discuția Indemnizatie crestere copil 2016
Da,dar eu depasesc perioada de CCC1 cu aprox 40 zile . Deci luna inaintea nasterii celui de-al doilea copil nu realizez venit.
Multumesc pt raspuns.
Buna ziua,

Daca ma aflu in concediu crestere copil pana in ianuarie 2017 si urmeaza sa nasc in februarie 2017 , mai beneficiez de indemnizatie si pentru al doilea copil ? Cele 12 luni cumulate in 2 ani se aplica si in acest caz? Mentionez ca am intrat in concediu fiind inca studenta atunci, deci acum nu am unde sa cer concediu medical ? Cum ar trebui sa procedez ?
Buna ziua !
As avea si eu o intrebare. Sunt studenta in anul 2 la facultate de stat, la zi, buget si am aflat de curand ca voi deveni si mamica. Din cate am aflat am inteles ca voi beneficia de indeminizatia pentru copil de la 600 de lei. Insa de concediu maternal voi beneficia, sau voi fi nevoita imediat ce nasc sa revin la facultate. Mentionez ca ar trebui sa nasc chiar la inceputul anului 3 ,cam in noiembrie. Ma poate ajuta cineva cu mai multe informatii ?

Va multumesc !