Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie crestere copil 2016
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie crestere copil 2016

Buna ziua,

Daca ma aflu in concediu crestere copil pana in ianuarie 2017 si urmeaza sa nasc in februarie 2017 , mai beneficiez de indemnizatie si pentru al doilea copil ? Cele 12 luni cumulate in 2 ani se aplica si in acest caz? Mentionez ca am intrat in concediu fiind inca studenta atunci, deci acum nu am unde sa cer concediu medical ? Cum ar trebui sa procedez ?
1. Perioada de CCC1 este eligibile si pentru a beneficia de CCC2.

2. Asadar veti beneficia si de indemnizatie pentru CCC2.
Da,dar eu depasesc perioada de CCC1 cu aprox 40 zile . Deci luna inaintea nasterii celui de-al doilea copil nu realizez venit.
Multumesc pt raspuns.
Imediat dupa absolvire (in termen de 60 de zile) v-ati inregistrat la Agentia de Somaj (chiar daca erati in CCC)?
Nu , nici nu am stiut ca se poate.
Atunci va recomand sa intrebati direct la ANPIS, pe e-amil, la: anps@prestatiisociale.ro