avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 795 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie crestere copil 2016
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie crestere copil 2016

Buna ziua,

Daca ma aflu in concediu crestere copil pana in ianuarie 2017 si urmeaza sa nasc in februarie 2017 , mai beneficiez de indemnizatie si pentru al doilea copil ? Cele 12 luni cumulate in 2 ani se aplica si in acest caz? Mentionez ca am intrat in concediu fiind inca studenta atunci, deci acum nu am unde sa cer concediu medical ? Cum ar trebui sa procedez ?
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 13:29, 2 Iulie 2016
1. Perioada de CCC1 este eligibile si pentru a beneficia de CCC2.

2. Asadar veti beneficia si de indemnizatie pentru CCC2.
Da,dar eu depasesc perioada de CCC1 cu aprox 40 zile . Deci luna inaintea nasterii celui de-al doilea copil nu realizez venit.
Multumesc pt raspuns.
Imediat dupa absolvire (in termen de 60 de zile) v-ati inregistrat la Agentia de Somaj (chiar daca erati in CCC)?
Nu , nici nu am stiut ca se poate.
Atunci va recomand sa intrebati direct la ANPIS, pe e-amil, la: anps@prestatiisociale.ro

Alte discuții în legătură

Indemnizatie crestere copil ! ContSters388630 ContSters388630 Buna ziua ! In luna iunie 2013 am terminat 11 clase. In luna septembrie a aceluiasi an, am nascut . Pana in octombrie 2015 am beneficiat de indemnizatie. Nu ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie copil 1 si copil 2 stelutanicoleta stelutanicoleta am nascut un copil pe 7 aprilie 2015. am avut concediu postnatal pana pe 31 mai apoi concediu de crestere a copilului. Nu am inteles de cand se calculeaza Ccc. ... (vezi toată discuția)
Insarcinata in timpul concediului de crestere copil pana la 2 ani ioana.manuela76 ioana.manuela76 buna ziua! am ramas insarcinata pe perioada somajului si am beneficiat de cele 90 de zile de concediu medical 2014- 2015, pana ce am intrat in concediu ... (vezi toată discuția)