avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1907 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie crestere copil !
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie crestere copil !

Buna ziua ! In luna iunie 2013 am terminat 11 clase. In luna septembrie a aceluiasi an, am nascut . Pana in octombrie 2015 am beneficiat de indemnizatie. Nu am mai continuat liceul si nici nu m-am angajat. Am fost si sunt casnica. Pe 13 MAI anul acesta voi naste al doilea copil. Vreau sa stiu daca voi mai beneficia de indemnizatie luand in calcul noua lege. Multumesc !
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 17:53, 7 Mai 2016
1. Cele 12 luni eligibile pentru a beneficia de indemnizatie pentru concediu crestere copil (CCC2) sunt iunie 2015 - mai 2016.

2. Dvs. nu aveti acoperite lunile noiembrie 2015 - mai 2016 deci nu puteti beneficia de indemnizatie pentru CCC2.

3. - Cred ca veti putea solicita indemnizatie pentru CCC2 dupa 1 iulie, de cand se vor aplica prevederile Legii 66/2016, deoarece in cele 24 de luni premergatoare nasterii copilului (iunie 2014 - mai 2016) aveti cele 12 luni necesare.
- In perioada noiembrie 2014 - octombrie 2015 ati beneficiat de indemnizatie pentru CCC1 si aceasta perioada este eligibila pentru a beneficia de indemnizatie pentru CCC2.

4. Pentru un raspuns oficial va recomand sa va adresati ANPIS, pe e-mail, la: anps@prestatiisociale.ro

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Continuitate concediu crestere copil pentru un pfa AndraChristina AndraChristina Buna ziua, In acest moment ma aflu in concediu de crestere copil, urmand ca fetita sa implineasca doi ani in data de 5 noiembrie 2015. In acelasi timp sunt ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie crestere copil 2016 alinutzadeloiu alinutzadeloiu Buna ziua, Daca ma aflu in concediu crestere copil pana in ianuarie 2017 si urmeaza sa nasc in februarie 2017 , mai beneficiez de indemnizatie si pentru ... (vezi toată discuția)
Concediu de ingrijire copil cristinasova cristinasova Buna ziua! Va rog sa ma lamuriti cu urmatoarea problema: avem un angajat care a fost in CCC (este barbat) pana la data de 19.04.2014, acum a nasut sotia al ... (vezi toată discuția)