avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 824 soluții astăzi
Forum Activitate gheorghe alexandru

Activitate gheorghe alexandru



Subiect: Subiect: teren concesionat rog ajutati-ma ce pot face


Subiect: teren concesionat rog ajutati-ma ce pot face
buna ziua,va rog sa imi raspundeti la o intrebare legata de un teren concesionat primit in anul 2008 de catre o primarie din jud,ilfov.
In anul 2008 am primit un teren in suprafata de 500mp,terenul primindul mandatul fostului primar,a in acest timp mi-au fost eliberate urmatoarele documente; CONTRACT DE CONCESIUNE pe o perioada de 49 ani,SCHITA CADASTRALA,ROL FISCAL pe teren,INREGISTRAT in REGISTRUL AGRICOL, tot o data am si platit anual impozit in valoare de 159 lei,precizez ca in contractul de concesiune scria destul de clar (concesiunea are pretul stabilit de 1 dolar pe mp anual)dar cei de la taxe si impozite mi-au spus ca lor atat le apare ca am de plata anual si atat trebuie sa platesc,timp de trei ani am platit impozitul la zi,pana anul in curs 2011cand am hotarat sa incep constructia la o casa deoarece stau cu parintii,fiind si casatorit mai am si un copil in varstra de 2 ani,si am decis ca e mai bine sa ma mut la casa mea impreuna cu familia,Ceea ce vreau sa va intreb,si tot o data sa va a si spune este faptul ca in anul 2009 la cate-va luni dupa alegeriile ce au foat castigate de actualul primar PDL,acesta ,mi-a spus ca terenul are proprietar si ca ar fi bine sa vin sa dau o declaratie scrisa de mana in care sa renunt la teren ca pe acest teren exista un TITLU DE PROPRIETATE,si nu am cum sa fac nimic nici o data pe acest teren,nu i-am spus nimic am plecat de la dansul din birou,dar in perioada 2008-2011 am platit in continuare impozitul pe teren,in acest an am vorbit cu un avocat si acesta ma indrumat sa fac cate-va cereri de eliberare a unor adeverunte inclusi sa cer autorizatie de constructie si certificat de urbanism pe care primaria nu mi-le eliberase.
La inceputul luni martie acestui an,am depus la registratura urmatoarele cereri;Sa imi elibereze autorizatie de constructie,certificat de urbanism,starea juridica a terenului,adeverinta de racordare la curent electric, numar postal,precum ca sint si platitor de taxe si impozit.
Mi-sau eliberat doar adeverinta cu numarul postal,un lucrator ma tras de o parte spunandu-mi sa ramana secret fiindui frica sa nu isi piarda locul de munca,Primarul ia promis acest teren unui individ din conducerea a consiliului judetean ,afland-ui si numele dar imi este frica atat de viata mea cat si a familiei mele auziind diverse povesti ce mi-se poate intimpla prefer sa nu divulg numele deocamdata si va multumesc daca ma intelegeti,revin in urma cu o luna adica luna aprilie,dupa ce am depus acele cereri a doua zi am fost sa platec impozitul ajuns la ghiseu am ramas uimit cand cei de acolo mi-au spus ca am de plata 2000 lei impozit anual,intreband dece mi-au spus ca e un teren situat intr-o zona rezidentiala si daca vreau sa platesc bine daca nu asta este,alte informatii nu au cum sa imi dea,am platit partial adica 600 lei deoarece se pate plati si in rate anuale,Acum cate-va zile am primit de la primarie o scriisoare in care imi spune ca a fost o SEDINTA ORDINARA in care mi-se ANULEAZA CONTRACTUL DE CONCESIUNE,in care toti consilieri inclusiv Domnul primar sint de acord sa imi pierd acest drept, CE POT SA FAC in acest caz? Va multumesc





salut,in anul 2008 am primit un teren in suprafata de 500mp,teren concesionat urmand a-mi construi o casa deoarece sint casatorit si stau impreuna cu parintii mei ,sotia meaurma sa nasca cate-va luni mai trziu,tot in anul 2008 au fost si alegerile locale,moment in care a fost ales un alt primar decat cel care mi-l daduse,de fie care data cand am mers pt,a-mi se elibera autorizatie de constructie si certificat de urbanism,atat actualul primar cat si cei pe careai are sub ordine mi-au spus ca nu exista un plan cadastral si din aceste motive nu imi pot elibera autorizatie de constructie si certificat de urbanism ,sa mai astept o perioada de timp ca se va rezolva.Timp de 2 ani am primit acelaeasi raspuns,in anul 2011 am aflat de la surse din cadrul primariei,ca actualul primar ia promis terenul unei persoane din Consiliul Judetean cu functie mare in PDL, in prima faza am foat la domnul primar sa al intreb daca pot construi pe acel teren ,acesta din urma spunandu-mi ca exista un titlu de proprietate pe acel teren si ca nu are cum sa ma ajute,dar totusi ma roaga sa dau o declaratie in care sa renunt la teren,MENTIONEZ FAPTUL CA TERENUL ESTE SITUAT INTR-O ZONA REZIDENTIALA,UNDE IN ACEST MOMENT CHIAR DACA PRETURILE AU SCAZUT ACOLO SE VINDE CU MINIM 100 EURO MP.actele pe care le detin sint urmatoarele;contract de concesiune,schita cadastrala,rol fiscal,inregistrat la registrul agricol,ceea ce vreau sa intreb pe cineva care ma poate ajuta cu o informatie ,este faptul ca momentan nu mai am bani deoarece copilul pe care al am mi-a dublat cheltuielile si toate resursele mele financiare sau cam dus,eu pot sa vand jumatate din teren,pentru care si platesc taxe si impozit anual,pentru a-mi construi o casa pe ce-a lanta jumatate ,deoarece primarul sint sigur ca incearca sa ma deposedeze de teren.
buna ziua,in anul 2008 am obtinut un teren in suprafata de 500mp,langa bucuresti,ilfov mai precis,pentru care platesc si in prezent taxe si impozit la primarie,mentionez ca in anul 1993 a fost eliberat un titlu de proprietate pe acel teren dar nici pana in prezent proprietarul pe care se eliberase titlul, nu la revendicat,in concesinta terenul mi-a fost atribuit mie pe o perioada de 49 de ani,iar actualul primar vrea sa dau o declaratie scrisa in care sa reiasa ca renunt la teren,Ulterior am aflat si dece mi-sa cerut sa renunt ,Domnul Primar in functie i-la promis prefectului de ilfov deoarece terenul se afla intr-o zona rezidentiala,ba mai mult l-am intrebat daca pot construi acolo ,el raspunzand-umi ca s-a facut alt titlu de proprietata,Din discuti purtate cu diverse persoane am aflat ca daca a facut acte false se poate verifica,iar daca intr-adevar sa eliberat un nou titlu primaria sau proprietarl care are titlu nou trebuie sa imi dea teen in alta parte sau proprietarul sa astepte pana la finalizarea cotractului de concesiun!: ADEVARAT? Va multumesc.imi cer scuze ca nu am scris locatia terenului numele primarului,deoarece imi e teama de actualul primar sa nu mai pot obtine avize de la primarie deoarece urmeaza sa deschid o firma in zona si sa imi provoace probleme,controale,etc.