avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 591 soluții astăzi
Forum Activitate john25

Activitate john25

S-a rezolvat cumva ca as fi si eu interesat cum ati rezolvat.Mie mi se pare imposibil ca banca sa accepte asa ceva.
Ana-anituca a scris:

Excluzind faptul ca sinteti barbat, intreb: daca barbatii nu sint asa cum sint descrisi in instante, de ce femeile renunta la bunastarea data de veniturile lor, la protectia lor, la ajutorul lor in familie (citi barbati spala, hranesc, fac temele cu copiii, stau noaptea cu ei cind sint bolnavi?), mergind de multe ori intr-o chirie infecta numai pentru ca el, barbatul, are dreptul la locuinta? Impartirea se face corect (sic!): mama ia copiii, tatal ia casa (ca masina oricum e pe numele lui) si de cele mai multe ori nu plateste alocatia de intretinere a copilului.
Oricum, legile sint proaste in Romania, lasa multe portite pentru cei ce stiu sa le foloseasca. De ce din modelul american nu l-am luat pe acela unde mama ramine in casa cu copiii si alocatie atit pentru sotie cit si pentru copii? Atunci si barbatii ar fi mai atenti la cum se comporta si nu ar trai dupa principiul religios ca femeia trebuie sa fie supusa barbatului, iar el face orice (chiar infidelitati) ca e... barbat.
Nu mi-am expus frustrarile. Tatal meu e un om bun de pus la rana, recunosc toti, straini sau familia.


Daca tot luam ca model legislatia altor state de ce nu luam ca model legislatia Austriei unde tatal primeaza in procesele de incredintare.
Răspuns la discuția Divort cu minori
Va multumesc de raspunsul acordat si credetima ca eu nu imi doresc custodia copilului din orgoliu ci numai spre binele acestuia.
Răspuns la discuția Divort cu minori
Stromboli,nu stiu ce a fost la tine dar la mine a fost ca ea a inselat,ea statea cu orele la telefon de cand venea de la servici,eu eram cel rau ca nu am vrut sa imi fac o casa in care sa stea si soacra care a deschis intotdeauna usa unui drogat pana a ramas cu casa goala,eu port toata aceasta vina ca nu am luat atitudine cand a trebuit si m-am gandit numai la copil si am avut incredere in ea.Poate gresesc si acum cand am incercat sa ii propun sa iert totul si sa o luam de la capat numai pentru copil.Da este greu pentru un copil sa traiasca numai cu un parinte si de aceea exista si terapie de cuplu si psihologi cu care numai eu sunt de acord.

Iti doresc mult succes in viata tie si copilului
Răspuns la discuția Divort cu minori
Bun,se poate face ancheta sociala la domiciliul unde va sta minorul pana la divort?
In apartamentul parintilor ei a locuit si fratele care pana acum cateva zile a avut recursul in proces de trafic de droguri,acuma asteptand sa fie arestat .In acest apartament nu mai exista nimic in afara de mobila si de baie.Credeti ca as permite sa creasca copilul in aceste conditii .Stiu ca toti gresim,probabil si fratele ei a gresit si acum plateste dar nu vreau sa stiu ca ,copilul traieste in aceste conditii.
Răspuns la discuția Divort cu minori
Minorul are 4 ani,iar de oprit nu o opresc sa paraseasca domiciliul pana la proces dar vreau sa am garantia ca va fi dus intr-un mediu decent.Cum se poate verifica lucrul acesta,stiut fiind ca amandoi parinti trebuie sa se implice in asigurarea a ce e mai bun pentru copil.Cred ca este normal sa stiu in ce conditii va creste copilul pana la termenul divortului.
Buna ziua ,doresc si eu raspuns la 2 intrebari:
1.Astazi am primit citatia de divort din partea sotiei in care am vazut o gramada de neadevaruri,poate influenta cu ceva custodia copilului?
2.Tot astazi m-a amenintat ca va parasi domiciliul cu copilul minor fara sa imi spuna unde vrea sa plece eu nefiind o fire violenta .Se poate face asa ceva legal tinind cont de faptul ca ,copilul este foarte atasat de casa si de bunicii paterni?
Va multumesc

Răspuns la discuția Incredintare minor
Revin cu o intrebare:
Am aflat ca de 2 ani ma insala iar acum doreste sa isi cumpere casa cu amantul,in situatia data daca inainteaza actiune de divort si doreste sa paraseasca domiciliul copilul in grija cui va ramane pana la primul termen de judecata care probabil va fi stabilit in Octombrie.Poate sa paraseasca domiciliul impreuna cu copilul tinand cont ca nu sunt o fire violenta si nici nu i-am impus acest lucru?
Va multumesc.
Buna ziua,
am urmatoarea intrebare:
In cazul divortului intentat de sotia mea cum pot obtine tutela copilului minor(4 ani) ,precizez ca acum stam impreuna cu parinti mei iar dupa divort ea ar urma sa se mute la mama ei intr-un apartament cu 2 camere in care mai locuieste si fratele ei care se drogheaza.Ancheta sociala se face in amandoua partile sau numai unde are copilul domiciliul.Daca inchiriaza un apartament cum se face ancheta sociala?Daca ea cand vine la servici vorbeste foarte mult la telefon si asta se poate dovedi cu factura detaliata credeti ca mai poate sta si cu copilul?
Care ar fi sansele mele pentru a ramane cu copilul?
Va multumesc.