avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 879 soluții astăzi
Forum Activitate florin102

Activitate florin102

Răspuns la discuția Legea 51/1991
Buna seara. Am stampila in original aplicata pe copia dosarului inaintat primariei.In ceeace priveste autorizatia ( conf. OUG 27/2003 , prin acord tacit) ramane tabu.Va trebui sa verific numai daca primaria, odata ce primeste un asemenea dosar, trebuie sa faca si verificarile pe teren daca nu cumva au fost demarate lucrari fara a fi autorizate. Daca raspunsul este afirmativ, atunci nu cred ca poti sa ma invinovatesti pe mine de un lucru pe care tu trebuia sa-l verifici si nu ai facut acest lucru.
Va multumesc mult pentru promtitudine si sfaturi.
Cu stima,
Florin102.












Răspuns la discuția Legea 51/1991
Va multumesc.Eu nu am fost la fata locului ci numai sotia si cred ca un ex.din PV de Constatare trebuia sa-mi ramana si mie.lucru care nu s-a inamplat Ce se poate concluziona in final ? Ca nu intideauna trebuie sa fi cinstit si ca nu adevarul e cea mai buna minciuna.
Nu am inteles la ce va referiti cand afirmati ca "Raportat la depunerea dosarului....."
Poate imi puteti spune , nu de alta dar e bine sa caut inainte de angajarea unui avocat pentru a nu pierde timp in cautari pentru intocmirea actiunii, nestiind care este termenul in care se poate actiuna in instanta.Cred totusi ca PV de amenda va mentiona, ca daca nu, i-am ars.
Cu stima,
Florin102
Discuție Legea 51/1991
Buna ziua.As dori un sfat in legatura cu aplicarea L 50/91.
Pe scurt va spun istoria unei mici afaceri pe care am demarat-o in August 2007.Dupa multe drumuri la primarie (ca daca actul acesta este, lipseste altul etc...).
In perioada in care am pregatit actele plateam o chirie destul de mare plus TVA-ul. In ziua de 27.12.2007 am reusit sa depun dosarul la primarie pentru autorizarea modificarilor pe care doream a le face.
In esenta imi trebuia o autorizare pentru marirea geamurilor, restul incadrandu-se in prevederile art.11 din Legea 50/1990, pentru care nu se solicita autorizare.
Bineinteles din August mi-am facut toate lucrarile inclusiv majorarea dimensiunilor geamurilor.Cum avizul de la MLPAT mentiona ca nu se afecteaza structura casei, am presupus ca nu exista vreo problema in obtinerea unei aprobari pentru niste termopane mai mari.In termenul legal de 30 zile nu am primit nici un raspuns.Precizez ca dosarul ,dupa toate verificarile de riguare, mi-a fost acceptat la data de 27.12.2007. Dupa trecerea a mai mult de 30 de zile am depus o scrisoare la primarie in care ii imformam de faptul ca neraspunzand in termenul legal de 30 de zile, conf. O.U. 27/ 2003 ma situez in cazul aprobarii tacite, primaria fiind obligata sa-mi elibereze autorizatia.
Am mai asteptat sa primesc documentul, si nu am apelat la justitie pentru obtinera autorizatiei pentruca nu-mi plac salile tribunalelor.Cred ca am procedat gresit neadresandu-ma totusi instantei !!!
Stimati Domni, sa nu uitam totus ca suntem in Romania.
In urma cu cateva zile (am primit vizita controlului de la Primaria sectorului 4 (am inteles de la " Disciplina in constructii ") prin care sunt informat ca exista o reclamatie la adresa firmei mele legate de legalitatea functionarii si autorizarii lucrarilor efectuate.S-a incheiat un P.V. cu lucrari efectuate ( un perete interior din rigips si evident , geamurile marite.Am semnat documentul si probabil urmeaza o amenda. Problema e ca am recunoscut ca geamurile le-am marit inainte de obtinerea autorizatiei.Deci retineti dupa un an de la prescrierea termenului de autorizare primaria da curs unei turnatorii neluand in considerare ca si in absenta fizica a autorizatiaei, aceasta conf.OU 27.2003, e aprobata tacit, iar cine a venit in control, nu a verificat ce este in dosarul meu.
Deci :
-aprobarea este in fond pe temeiul aprobarii tacite:
-am recunoscut ca lucrarea de majorare a ferestrelor s-a facut inainte de depunerea dosarului la primarie;
Intrebarea este: mai pot sa fiu amendat in acest caz sau nu?
Daca sunt amendat ce ar trebui sa fac? Daca aveti o solutie, ca stiu ca sunt pasibil de o amenda intre 1000 si 100000 RON si daca mi se da mai mult decat 2000 RON va trebui sa inchid afacerea si sa trimit in strada 10 oameni , deoarece char si la 1 an de la deschidere vin cu bani din casa, in speranta ca voi obtine anul acesta un mic profit.
Cu stima,
florin102
Buna ziua. Am un credit de la BCR si exista posibilitatea de a rambursa anticipat si in totalitate a acestuia.Dupa cate stiu a fost pusa in discutie procedura anularii comisionului datorat la rambursarea anticipata . Nu stiu, dar doresc sa aflu daca a fost emis un act normativ referitor la acest subiect.Mi se pare ca acest lucru a fost ridicat in mai multe forumuri legate de ANPC, cand s-a pus in discutie problemele ridicate de unii clienti ai bancilor referitoare la diversele comisioane mai mult sau mai putin legale.
Va multumesc,
Florin.
Va scriu pentru prima data si am nevoie extrem de urgent de un rspuns de la D-vs.
Lucrez la o companie pe baza unui CIM pe durata nedeterminata.Contractul prevede 5 zile/saptamana a 8 ore/zi. Prin extindere pot sa consider 160 ore pe luna ? (caci asa sunt platit, la 160 ore )
Plata orelor suplimentare se face raportate la saptamana de 40 de ore sau se face global la numarul de 160 de ore lunar?
In luna iunie am avut un CM de 5 zile (toate fiind lucratoare) asta insmnand 40 ore.Pana la data intrarii in CM efectuasem 140 de ore.Raportat la programul lunar la data intrarii in CM ar fi trebuit sa efectuez 120 ore ( 160- 40 ore CM ), dar am efectuat 140.
Diferenta de 20 ore (de la 120 la 140 de ore) se platesc ca ore suplimentare?
V-as fi foarte recunoscator daca mi-ati da un raspuns urgent caci in 15 iulie se inchide luna si dupa discutiile avute, firma considera ca nu mi se cuvin ore suplimentare si deci nu-mi vor fi platite acest 20 ore efectuate suplimentar (spun eu )
Cu stima,
Florin