avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 724 soluții astăzi
Forum Activitate anna_mama_singura

Activitate anna_mama_singura

Am facut o plangere la parchet pentru neplata pensiei alimentare.Intrebarea mea este ce se intampla daca paratul imi va plati doar o anumita suma din cat are sa-mi dea???adica in loc sa imi puna pe 11luni cat are sa-mi dea imi va trimite doar pe 2 luni???multumesc pentru raspuns
Sa zicem ca pana la urma cea mai buna solutie e ignoranta si poate chiar renuntarea la gandul ca lucrurile vor iesi asa cum ar fi normal sa iasa,insa nu ma voi lasa pana nu vad cu ochii mei ca lupta mea e in zadar...poate cum ai mentionat mai sus.....in momentul cand va aparea un "alt" tata, situatia sigur se va schimba...
o seara faina :*
Răspuns la discuția PENSIE ALIMENTARA
din pacate,raspunsurile pe care le-ai primit sunt sigura ca nu te ajuta foarte mult si sunt convinsa ca mai mult te-au indus in eroare insa,am sa-ti raspund si eu pentru ca ma aflu intr-o situatie asemanatoare....tatal copilului meu lucreaza 12ore|zi iar el este trecut in cartea de munca cu 4ore,salariul lui ajunge undeva la 15milioane .Pe cartea de munca are trecut 3milioane jumate!!!!!!!!!! am vorbit cu 2 avovcati care mi-au spus ca NU am ce sa fac....nici plangere la ITM NICI LA GARDA FINANCIARA....La judecatorie nu-i intereseaza doar ce e scris pe foaie!!!!DIN PACATE TRAIM IN ROMANIA,tara tuturor posibilitatilor...asa ca nu-mi ramane decat sa ma gandesc ca exista un dumnezeu si ca acesti indivizi care se numesc tati,in acte ,sunt de fapt niste oameni de nimic si ca intr-un fel sau altul vor plati.
deci, cu alte cuvinte???!!!deschid un nou proces???as dori ca cei care imi raspund,sa fie putin mai expliciti...nu cunosc termenii,tocmai de aceea v-am rugat sa-mi raspundeti astfel incat sa inteleg si eu.va multumesc
puteti va rog sa imi explicat putin mai detaliat???va face puscarie daca nu va plati dupa2luni,dosar penal,sau???ce imi recomandati sa fac,in cazul in care nu va dori sa achite din urma????va multumesc anticipat
Urmeaza sa primesc sentinta definitiva si irevocabila(in sentinta s-a stabilit ca paratul sa fie obligat sa imi deie 200ron pe luna din momentul din care am inceput procesul,adica 23feb2011)...deocamdata nu am primit nici un leu de la tatal copilului...vreau sa stiu ca,in cazul in care nu imi va da banii retroactiv ce pasi va trebui sa urmez pentru ca tatal copilului sa fie obligat sa mi deie toti banii????va multumesc
Răspuns la discuția drept de vizita???
pai si atunci inseamna ca si eu pot sa aduc ca si martor pe mama si pe sora fara ca el sa se poata opune???puteti fi un pic mai explicita...cum adica sa judec la rece???manie am,pt ca n-am cum sa nu am manie,problema e ca judecatoarea l-a vazut de la prima infatisare ca nu e interesat de copil...el face toate astea ca sa dea bine in fatza lui masa.....si ma gandesc ca voi avea de castigat adica voi avea credibilitatea atata timp cat e deja al doilea proces pe care il intentez impotriva lui,tot din cauza indiferentei lui si din cauza pensiei alimentare(la primul proces am renuntat in speranta ca ne vom intelege pe cale amiabila) :(
Răspuns la discuția drept de vizita???
nu am avocata...ma reprezint singura :( voi cere sa fie audiati martorii si el probabil ca va face la fel...are voie sa aibe martori din familie,adica mama sau sora lui???sau concubina???
Răspuns la discuția drept de vizita???
la ultima infatisare, judecatoarea a spus ca nu i se va acorda un program de vizita atata timp cat noi ne intelegem ,problema este ca de la ultima infatisare si pana maine cand ar fi trebuit sa se incheie procesul(s-a prelungit deoarece nu ajunsese dosarul de la autoritatea tutelara,in momentul cand am avut ultima infatisare) noi nu ne ne-am inteles deoarece el a lasat0o cu concubina lui iar mie nu mi-a picat bine cand fetita mi-a spus ca a fost agresata si pedepsita de aceasta...pe mine ma intereseaza sa aflu ce sanse am sa il denunt pentru ca lucreaza ilegal si sa cer sa fie vizitata doar in prezenta mea...va multumesc
Răspuns la discuția drept de vizita???
si ar mai fi ceva...la penultima infatisare el a declarat ca imi va da 200 ron pe luna pensia alimentara...el are trecut in cartea de munca doar 4 ore iar salarul e de 3oo ron....eu am semnat ca sunt de acord sa primesc acei bani...problema este urmatoarea...el castiga undeva la 1500ron pe luna....pot sa fac ceva ca sa-l oblig sa-mi deie mai mult???sau sa deschid un alt proces prin care sa cer sa fie verificat la locul de munca...el lucreaza 12 ore pe zi....multumesc anticipat