Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... plangere penala neplata pensiei alimentare
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

plangere penala neplata pensiei alimentare

Am facut o plangere la parchet pentru neplata pensiei alimentare.Intrebarea mea este ce se intampla daca paratul imi va plati doar o anumita suma din cat are sa-mi dea???adica in loc sa imi puna pe 11luni cat are sa-mi dea imi va trimite doar pe 2 luni???multumesc pentru raspuns
Buna seara,

In cazul infractiunii de abandon de familie actiunea penala continua, indiferent daca tatal minorului va plati partial sau chiar in totalitate sumele restante. Numai impacarea partilor atrage inlaturarea raspunderii penale a tatalui.