avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 772 soluții astăzi
Forum Activitate diana1811

Activitate diana1811

Buna ziua as dori sa stiu daca am achizitionat o camera auto full hd aceasta trebuie autorizata la politie pentru a fi folosita ca dovada in instanta si daca da unde se poate face aceasta autorizare, ce acte si cam ce costuri ar fii. Mentionez faptul ca eu sunt persoana fizica.Astept raspuns din partea dvs.
Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati si pe mine cu o informatie legat de situatia urmatoare:
Am cumparat o masina de la un intermediar (persoana nu este trecuta pe cartea de identitate a masinii, insa are contract de vanzare cumparare cu ultimul proprietar trecut pe carte), am toate actele masinii, inclusiv certificat fiscal al intermediarului. Intrebarea mea este daca imi trebuie neaparat si certificatul fiscal al celui care este trecut ultimul pe cartea de identitate a masinii. Mentionez ca acesta nu doreste sa-mi dea certificat fiscal pe motiv ca el a radiat masina si nu doreste sa se deranjeze ca sa ma ajute pe mine.....Multumesc
Buna ziua,
As dori daca se poate sa ma ajutati si pe mine cu o informatie. Am dorit sa cumpar un apartament prin programul "Prima Casa", am dat avans 5% insa banca mi-a respins ulterior creditul. In antecontractul validat la notar se precizeaza ca "in cazul in care contractul de v-c nu se va putea acorda din cauza neacordarii creditului de catre banca, vanzatorul se obliga sa restituie avansul primit". Problema este ca am anuntat telefonic cumparatorul de acest lucru si refuza sa imi returneze avansul pe motiv ca nu are bani si sa mai astept cateva luni. In primul rand nu pot astepta cateva luni si in al doilea rand in mai putin de 1 luna expira antecontractul. Ce ma sfatuiti sa fac? Va multumesc frumos.