Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Inmatriculare auto fara certificat fiscal
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Inmatriculare auto fara certificat fiscal

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati si pe mine cu o informatie legat de situatia urmatoare:
Am cumparat o masina de la un intermediar (persoana nu este trecuta pe cartea de identitate a masinii, insa are contract de vanzare cumparare cu ultimul proprietar trecut pe carte), am toate actele masinii, inclusiv certificat fiscal al intermediarului. Intrebarea mea este daca imi trebuie neaparat si certificatul fiscal al celui care este trecut ultimul pe cartea de identitate a masinii. Mentionez ca acesta nu doreste sa-mi dea certificat fiscal pe motiv ca el a radiat masina si nu doreste sa se deranjeze ca sa ma ajute pe mine.....Multumesc
Buna ziua !
Daca este vorba numai de radierea fiscala , iar intermediarul nu a inmatriculat-o pe numele sau , veti avea nevoie obligatoriu de certificat de atestare fiscala de la proprietarul din acte . In aceste conditii proprietarul va trebui mai intai sa o reinregistreze fiscal ( cu plata amenzii/penalitatilor corespunzatoare) abia dupa aceea putandu-se elibera certificatul de atestare fiscala . Ar trebui ca intermediarul sa rezolve aceasta problema , pentru ca implica si ceva costuri pe care nu e normal sa le suporte proprietarul din acte ......
Salut,da-mi voie sa te ajut putin,daca propietarul din carte a vandut intermediarului cu certificat fiscal si fisa de inmatriculare stampilata de la finante,intermediarul a inregistrat masina la fisc pe numelelui(nu e nevoie sa o inmatriculeze pe numele lui!!!),apoi a vandut-o catre tine cu certificat fiscal si fisa de inmatriculare ,tu nu mai ai nevoie de certificat fiscal de la propietarul din carte!!!!!Propietarul din carte nici nu are cum sa-ti dea certificat fiscal pentru ca el deja a radiat masina catre intermediar!!!!Sper sa-ti fie de folos cu ceva.....
Buna ziua,ma confrunt cu o mare problema si sper sa fiu indrumat cat mai bine pentru a o putea rezolva :
-am achizitionat o masina,inmatriculata in romania,am facut contractul de vanzare cumparare,am scris(ca prostul) pe talon "instrainat catre cutarescu" si a semnat proprietarul,iar a doua zi cand trebuia sa imi aduca certificatul fiscal si fisa de inmatriculare,m-a amanat pe motiv ca are de plata si o a doua masina si ca are de platit prea mult(22mil) si sa astept putin ca incearca sa "rezolve" cumva sa plateasca doar impozitul la zi pentru masina vanduta mie;asta se intampla acum vreo 3 luni :(
De atunci circul doar cu o copie de talon(ca sa nu se vada ca scrie "instrainat") si ma tot duce cu zaharelul ca rezolva...
Exista vreo solutie (desigur nu foarte scumpa) prin care sa pot inmatricula masina?sau sa-i platesc eu impozitul doar pentru masina asta,ca n-ar fi mult,doar vreo 250 RON;
Sa-l dau in judecata?exista vreo sansa de castig?cam care ar fi costurile pentru toata procedura asta?
Va multumesc,Iulian.
Din pacate aceeasi problema o am si eu acum, si asta doar legislatiei proaste din tara noastra, care nu obliga pe cei care fac acte de vanzare - cumparare, sa ceara toate documentele inainte de a fi intocmit actul respectiv. De unde sa stie cineva ce documente trebuiesc inainte de actul de vanzare-cumparare, daca el cumpara o singura data in viata?Acum stau cu masina in curte si caut solutii... multa bataie de cap pentru nesimtitii rau platnici care in acelasi timp sunt si samsari...Eu o sa il dau in judecata sa il oblige la oferirea certificatului fiscal...alta idee nu am deocamdata. Bafta!:(