avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 714 soluții astăzi
Forum Activitate elenaelenastan

Activitate elenaelenastan

Buna ziua,
sunt in mijlocul unui proces care are ca scop obtinerea unei hotarari care sa tina loc de act autentic.Precizez ca sunt partea parata si ca detin titlu de proprietate pe numele a doi frati. Unul dintre frati,intre timp decedat, a incheiat o chitanta de mana cu reclamantul, prin care ii vinde partea lui, adica jumatate din suprafata. Acum, reclamantul a deschis proces impotriva celuilat frate supravietuitor, pentru a obtine act autentic in baza acelei chitante.
Intrebarile mele sunt urmataorele:
- are reclamantul sanse de castig?
- daca fac intabularea la acest teren,ma ajuta cu ceva in acest proces?
Multumesc mult.
Multumesc pentru raspunsuri. Dar daca noi mostenitorii nu recunoastem aceasta promisiune si ei nu au avut martori la incheierea acelui act, nu ne poate fi de folos?
Si nu exista alt fel de act.
Pai s-a achitat un avans,doar ca in chitanta exista si mentiunea de donatie asa cum v-am zis.Citez" Prezenta chitanta e valabila pana la incheierea actului de donatie catre ......."
Probabil au vrut sa zica pana la incheierea actului de v/c. Nici eu nu inteleg,precizez ca nu exista martori.
Nu am mai primit nici un raspuns de atunci ,nu stie nimeni sa ma sfatuiasca?
Vorbim despre o singura chitanta,facuta in anul 1992 in care mentioneaza ca aceasta este valabila pana la intocmirea unui act de donatie.Asa scrie in chitanta ,asa va zic.
Actul a fost incheiat in 1992 si este specificat faptul ca prezenta chitanta este valabila pana in momentul incheierii unui act de donatie catre cumparator, act care nu s-a incheiat.Cumparatorul a folosit acest teren din momentul tranzactiei si pana astazi.
Buna ziua, sunt parat intr-un proces prin care reclamanta cere instantei o hotarare care sa tina loc de act autentic. Mentionez ca vanzatorul este decedat,acum fiind chemati in instanta toti mostenitorii acestuia.Intre vanzatorul decedat si cumparator exista o chitanta de mana in care se recunoaste doar un avans din suma totala, si datele de identificare ale vanzatorului dar nu si ale cumparatorului( exceptand numele). Ulterior s-a obtinut titlu de proprietate pe numele vanzatorului decedat. Care ar fi posibilitatile de aparare in acest caz?Ce solutii exista pentru ca instanta sa nu dea curs acestei cereri?
Multumesc.
Buna ziua,
as dori sa stiu care este procedura pentru a cumpara un teren de 3.5 ha arabil in jud Calarasi ,acest teren fiind proprietatea bunicii mele.Mentionez ca acest teren este dat la o asociatie ,avand un contract pe 10 ani cu aceasta .Unde trebuie sa merg si care ar fi costul aproximativ al acestei cumparari? Sau poate ar fi mai bine sa facem un act de donatie?