Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Intabulare teren extravilan
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Intabulare teren extravilan

Buna ziua,
sunt in mijlocul unui proces care are ca scop obtinerea unei hotarari care sa tina loc de act autentic.Precizez ca sunt partea parata si ca detin titlu de proprietate pe numele a doi frati. Unul dintre frati,intre timp decedat, a incheiat o chitanta de mana cu reclamantul, prin care ii vinde partea lui, adica jumatate din suprafata. Acum, reclamantul a deschis proces impotriva celuilat frate supravietuitor, pentru a obtine act autentic in baza acelei chitante.
Intrebarile mele sunt urmataorele:
- are reclamantul sanse de castig?
- daca fac intabularea la acest teren,ma ajuta cu ceva in acest proces?
Multumesc mult.
da deveniti proprietar tabular pe partea dvs de teren iar reclamantul nu poate cere hotarare care sa tina loc de act autentic decat pe partea de teren care a apartinut vanzatorului nu si pe partea celuilalt frate.Veti fi proprietari in indiviziune.