Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... hotarare care sa tina loc de act autentic
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

hotarare care sa tina loc de act autentic

Buna ziua, sunt parat intr-un proces prin care reclamanta cere instantei o hotarare care sa tina loc de act autentic. Mentionez ca vanzatorul este decedat,acum fiind chemati in instanta toti mostenitorii acestuia.Intre vanzatorul decedat si cumparator exista o chitanta de mana in care se recunoaste doar un avans din suma totala, si datele de identificare ale vanzatorului dar nu si ale cumparatorului( exceptand numele). Ulterior s-a obtinut titlu de proprietate pe numele vanzatorului decedat. Care ar fi posibilitatile de aparare in acest caz?Ce solutii exista pentru ca instanta sa nu dea curs acestei cereri?
Multumesc.
Cand a fost incheiat actul? Ce prevede el in legatura cu termenul la care trebuia indeplinita obligatia incheierii actului autentic? Promitentul cumparator a intrat in posesia imobilului?

Toate intrebarile de mai sus au ca scop lamurirea chestiunii prescriptiei.

Actul a fost incheiat in 1992 si este specificat faptul ca prezenta chitanta este valabila pana in momentul incheierii unui act de donatie catre cumparator, act care nu s-a incheiat.Cumparatorul a folosit acest teren din momentul tranzactiei si pana astazi.
Cum adica, pana la momentul incheierii unui act de donatie catre cumparator?? Vorbim despre vanzare/cumparare sau despre donatie?

Nu mi-ati raspuns nici la celelalte intrebari, raspunsuri absolut necesare pentru a stabili daca a intervenit prescriptia.

Vorbim despre o singura chitanta,facuta in anul 1992 in care mentioneaza ca aceasta este valabila pana la intocmirea unui act de donatie.Asa scrie in chitanta ,asa va zic.
Nu am mai primit nici un raspuns de atunci ,nu stie nimeni sa ma sfatuiasca?