avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 831 soluții astăzi
Forum Activitate 01iulian

Activitate 01iulian

am avut permisul suspendat 120 de zile, a expirat termenul de suspendare dar nu am fost sa-l ridic, pot circula?
multumesc
120 de zile de pe 13.03.2011, prima si ultima zi se calculeaza?
multumesc mult
Da, am primit comunicarea prin posta
Am primit astazi 15.06.2011 Comunicarea de la Parchet prin care imi aduce la cunostiinta ca am fost scos de sub urmarire penala, si mi s-a alpicat sanctiunea cu caracter administrativ a amenzii de 800 lei si obligat la plata cheltuielilor judiciare de 100 lei.
Sumele respective vor fi platite la Trezoreria statului din raza de domiciliu- in 15 zile de la comunicare sau de la primirea raspunsului privind solutionarea plangerii.
Nu am de gand sa fac plangere.
Intrebare: Cand pot merge la Politie sa-mi ridic permisul si ce acte imi mai trebuiesc?
De cand curge termenul de suspendare a exercitarii dreptului de conducere?(pe data de 13.03.2011 am fost oprit in trafic si depistat sub influenta bauturilor alcoolice).
Multumesc
buna seara, in data de 13.03.2011 m-a oprit politia, m-a testat cu apartul alcoltest si mi-a iesit 0.58 in aer expirat, am fost la spital unde mi s-au luat probe biologice de sange, inca nu stiu rezultatele, ma astept la dosar penal, dar vreau sa termin cat mai repede, daca se poate la primul termen de judecata, ma sfatuiti sa-mi angajez avocat sau sa ma multumesc cu cel din oficiu, precizez ca nu am antecedente penale, lucrez intr-o institutie de stat sunt casatorit, am recunoscut fapta, nu m-am opus recoltarii probelor de sange, credeti ca pot scapa cu o pedeapsa cu suspendare?#-o
multumesc mult