avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 649 soluții astăzi
Forum Activitate mawpfa

Activitate mawpfa

Buna seara,
Este nevoie ca sediul ONG sa fie doar la adresa unuia dintre membrii fondatori?

Sau poate fi la unul dintre membrii activi in ONG?
Multumesc!
Răspuns la discuția Total ore de lucru pe saptamana
Multumesc pentru raspuns, dar tot nu mi-e clar ceva.
O persoana care lucreaza cu contract individual de munca intr-o firma oarecare cu 8 ore/zi poate lucra cu contract individual de munca in mai multe proiecte (finantate din fonduri europene), astfel incat sa nu se depaseasca 60 ore/saptamana sau 12 ore/zi ???

Ghidul solicitantului POSDRU specifica acestea:

Limita zilnică maximă care poate fi decontată per expert trebuie sa se incadreze in limita maxima de 12 ore/zi, 60 ore/săptămână reprezentând ore lucrate in proiecte finantate din Fondul Social European – Programul Operațional Sectorial Dezvoltarea Resurselor Umane inclusiv norma de bază, stabilite prin contractele încheiate. Tot ce depaseste aceasta limita nu se va deconta din POS DRU.

Prin urmare, pot lucra 60 ore/saptamana si este legal, chiar daca Codul Muncii specifica altfel?
Multumesc!
Buna ziua,
Am o nelamurire in privinta orelor totale de lucru pe saptamana. Am 3 contracte de munca la angajatori diferiti. Stiu ca sunt permise acum 60 ore/saptamana, dar in Codul Muncii nu gasesc acest lucru specificat. Ma puteti ajuta cu legalitatea acestor ore platite?

Si noul Cod al Muncii care va prevedea 48 de ore/saptamana se refera la toate orele lucrate la toti angajatorii? Sau e vorba doar de total de ore lucrate pe saptamana, la un singur angajator?

Va multumesc mult!
Răspuns la discuția stornare factura neincasata
Multumesc!
Răspuns la discuția stornare factura neincasata
Imi cere stornare pentru ca spune ca si-a inregistrat in contabilitate factura. A intregistrat-o dar nu a platit-o si acum vrea sa ii stornez factura initiala.

Multumesc
Răspuns la discuția stornare factura neincasata
Am prestat un serviciu, am emis factura pe baza contractului, suma nu a fost platita timp de 30 de zile de la incheierea prestarii serviciului meu (atunci am si emis factura), am anuntat ca am inchis firma, imi cere stornare.

Multumesc.
Va multumesc!
Buna seara,

Am emis o factura, clientul nu a platit-o niciodata, am inchis firma, el cere acum stornare.

E legal? Cum sa stornez o factura care nu a fost incasata?

Mai mult, toate cele trei exemplare de factura sunt la el (au fost expediate prin posta) si nu vrea sa mi le trimita inapoi. Solicita stornare pt ca a inregistrat factura in contabilitate si zice ca nu o poate anula.

Firma a fost activa inca 30 zile dupa eliberarea facturii.

Deci, e indreptatit sa ceara stornare chiar daca nu a platit niciodata?

Daca stornez inseamna ca am primit acei bani. Si nu e corect, nu am primit nimic.
Ce e de facut? Va rog mult sa ma lamuriti. Am nevoie de cel putin o parere avizata.
Va multumesc!

Buna ziua,

Pentru o lucrare informatica simpla este nevoie de un contract de prestari servicii sau se poate emite factura si fara contract?

Multumesc.
Ma intereseaza ca totul sa fie legal.