avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 816 soluții astăzi
Forum Activitate anda73

Activitate anda73

multumesc pt raspuns
buna dimineata,imi spuneti va rog cum trebuie sa procedez in urmatoarea problema.Copilul meu implineste luna viitoare 2 ani dar din pacate nu am cu cine sa il las acasa sa aiba grija de el(deocamdata)sotul meu tocmai a suferit un infarct (al 2lea dupa operatia de cord) si acum asteptam sa depunem dosarul de pensionare ,va sta el cu fetita dupa ce se va simti mai bine.Intrebarea mea este cum trebuie sa procedez sa anunt angajatorul ca nu pot sa revin la servici,trebuie sa anunt ceva si la serviciul alocatii si indemnnizatii?multumesc
multumesc pt raspuns,este normal sa fie asa,dar totusi de la primarie nu era normal sa scrie pe CU ca nu are voie sa construiasca ,mai ales ca stiau de centura asta din 2007
incercati sa vorbiti direct cu primarul,sa nu patiti exact ca o prietena care a fost la primarie la cei care se ocupa de autorizatii a spus ca doreste sa cumpere terenul pt constructie casa i s-a spus ca se poate construi fara probleme si acum a aflat ca pe acolo trece centura,saptamina trecuta a fost la primar sa vada daca poate sa o ajute cumva si acesta i-a raspuns "daca veneati la mine personal la inceput va spuneam sa nu cumparati"
buna ziua,am rugamintea sa ma ajutati cu raspunsuri in problema unei prietene,care a cumparat un teren langa bucuresti.Dupa ce a cumparat terenul a mers la primaria din comuna solicitand eliberarea certificatului de urbanism pt constructia casei,A primit certificatul de urbanism fara probleme ,in el scrie:teren intravilan,destinatie curti-constructii,POT 45%,CUT 2,3, Hmax 17m(P+4E),prezentul certificat poate fi utilizat pt obtinerea autorizatie de constructie locuinta parter+mansarda.Dupa ce a obtinut certificatul a obtinut avizele de la electrica si de la mediu.Cind a depus dosarul pt autorizatie i s-a solicitat si un aviz de la CNADR deoarece i s-a spus ca terenul poate fi afectat de constructia centurii de sud a capitalei.De la CNADR a primit un raspuns:52 m teren ocupat de rampele viitoarei centuri si 411 m teren situat in interiorul limitei de protectie (zona care este stabilita la 50m din axul autostrazii).S-a reintors la primarie cu aceasta hartie si functionarul de acolo i-a spus ca nu poate sa ii elibereze autorizatie de constructie deoarece terenul e afectat si nu are voie sa construiasca nimic.De la CNADR i s-a spus ca primaria trebuia sa specifice pe certificatul de urbanism ca terenul este afectat si sa se specifice "interdictie de construire".Rugamintea mea este daca cineva stie exact care sunt legile cum trebuie exact sa arate certificatul de urbanism,si daca exista posibilitatea in cazul in care centura nu se construieste exact pe terenul ei ci doar e afectat de zona asta de protectie sa ajunga la o intelegere cu CNADR-ul sa ramana pe teren pe propria raspundere si nu are nici o pretentie la despagubiri daca din cauza traficului are diverse probleme(mentionez ca este vorba despre o portiune de centura suspendata care va traversa DJ 601 si padurea din apropiere) si problema doamnei este mai complicata deoarece dupa ce a obtinut avizele neavand unde sa locuiasca s-a apucat si a construit casa sperand ca obtine autorizatia pe urma,acum i s-a spus de la primarie ca va fi daramata casa si obligata sa paraseasca terenul ,va fi expropriata la pretul terenului doar fara constructie,Va multumesc.
multumesc pt raspuns,pe data de 4 trebuie sa se prezinte la comisia de disciplinasa speram ca nu va fi luata chiar masura concedierii tinand cont ca e prima data in 20 ani de munca cand are probleme,dar depinde cred cum evalueaza comisia incidentul petrecut,cred ca mai sunt si alte sanctiuni ce pot fi luate pana sa ajungi sa dai un angajat afara
buna seara,ma puteti ajuta sa imi spuneti ce prevad urmatoarele articole:
-art 28 litere: a,b,c,g,k,m. din sectiunea nr 2, cap "Drepturile si obligatiile angajatului",
-articolul 52 litera g,n,II, din sectiunea 1 cap "abateri disciplinare"-
-.si articolul 251 alin.1 si 3 coroborat cu art 248 alin 1 lit e din codul muncii
Răspuns la discuția nelamurire teren intravilan
multumesc pt raspuns.Mai am o intrebare ,daca terenul este in ciorogarla unde trebuie sa ma adresez pt scoatere din circuitul agricol?
buna seara,am o dilema referitoare la un teren.Pe actul de vanzare cumparare scrie teren intravilan agricol,dupa care s-a facut cadastrul unde apare teren intravilan,dupa cateva zile am solicitat certificatul de urbanism in care scrie=in temeiul reglementarilor documentatiei de urbanism ,faza PUG se certifica_ teren situat intravilan,folosinta actuala-productie vegetala.destinatie curti,constructii Hmax 17m,prezentul certificat poate fi utilizat in obtinerea autorizatiei de construire.Acum urmeaza partea care nu o inteleg la solicitarea autorizatiei de constructie raspunsul a fost Nu se poate construi deoarece este teren arabil,Poate nu inteleg eu dar ce fel de teren e pana la urma ,pot sau nu sa construiesc,?
buna ziua,s-a votat cumva legea prin care autoturismele inmatriculate in bulgaria au dreptul de 90 zile de a circula?