avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 745 soluții astăzi
Forum Activitate ally123

Activitate ally123

Discuție Garantie produs
Buna! Cine ofera garantia in cazul unui produs? Producatorul sau vanzatorul (care este un intermediar)? In cazul de fata este vorba de un produs la care una dintre componente s-a deteriorat. Clientul mea sustine ca e viciu ascuns dar producatorul sustine ca a fost neglijenta in utilizare si nu este dispus sa-i repare sau sa-i schimbe produsul. Pe client nu-l intereseaza ce zice producatorul, el spune ca eu ca vanzator trebuie sa-i acord garantie ca de la mine a cumparat. Produsul a fost vandut cu aproximativ 3 luni in urma.
Detin un PFA pe care functioneaza un magazin online.
O persoana rau intentionata a depus o reclamatie falsa la OPC si la alte institutii ale statului (pana acum stiu si de garda financiara) cum ca ar fi comandat de pe site un produs, pe care ulterior l-a refuzat ca nu as fi eliberat bon fiscal/factura.
Aceasta comanda nu exista.
OPC-ul nu a luat in considerare reclamatia dat fiind faptul ca nu exista dovada achizitionarii produsului.


Mai mult, s-a folosit de identitatea unei alte persoane pentru a face aceste reclamatii. Persoana in cauza m-a contactat pentru a ne confirma ca nu a depus nici o sesizare si ca doreste sa depuna o reclamatie pt ca i-a folosit identitatea.

Eu, in calitate de PFA, pot depune o sesizare pentru ca a depus o reclamatie falsa cu scopul de a ma prejudicia si pentru ca m-a acuzat de evaziune fiscala? Unde pot face aceasta sesizare?
Răspuns la discuția Reclamatie abuziva OPC
Cum am banuit...o persoana rau intentionata a depus o sesizare falsa. Mai mult, se pare ca a folosit identitatea altei persoane si a depus reclamatii nu numai la OPC ci si la alte insititutii cum ar fi garda financiara. OPC nu a luat in considerare reclamatia, deci acest lucru s-a rezolvat. Persoana careia i s-a utilizat identitatea m-a contactat si mi-a confirmat ca nu a facut nici o sesizare. Ramane acum de vazut ce pot face mai departe.
Detin un magazin online. In ce caz este necesar sa fiu inregistrat in Registrul de evidenta a prelucrarilor de date cu caracter personal ? Utilizez o platforma Shopmania care are o rubrica predefinita "Confidentialitate" in care scrie:


Prin completarea formularului de inregistrare de pe www.numesite.ro , utilizatorul declara ca isi da, in mod expres si neechivoc, consimtamantul ca datele sale cu caracter personal sa fie prelucrate si folosite in viitor de catre administratorii www.numesite.ro in urmatoarele scopuri:

Stabilirea contactului cu clientii;
Prelucrarea comenzilor;
Participarea la concursuri, promotii;
Transmiterea de mesaje non-comerciale sau de tip administrativ (privind schimbari in site, contul de utilizator, etc);
Transmiterea de oferte, promotii, mesaje publicitare si de marketing privind activitatea www.numesite.ro si a tertilor cu care www.numesite.ro are relatii de orice natura (inclusiv comerciale).

Compania va retine datele personale si le va folosi in scopul informarii utilizatorilor privind situatia contului de pe www.numesite.ro, privind evolutia si starea comenzilor, precum si in evaluarea produselor si serviciilor oferite.

Informatiile solicitate in cazul platilor online intra sub incidenta conditiilor de utilizare a procesatorilor de plati, iar www.numesite.ro nu va solicita si nu va stoca niciun detaliu referitor la cardul dumneavoastra.


Este necesar in acest caz sa fiu inregistrat ca operator de date cu caracter personal?
Răspuns la discuția Reclamatie abuziva OPC
Multumesc pentru raspunsuri. Vineri o sa merg la OPC sa vad exact ce anume spune persoana in reclamatie si vad dupa aceea ce este de facut. Oricum, in mod clar reclamatia a fost inventata cu scopul de a face rau. Va tin la curent.
Am inteles acum...Inca o intrebare... Eu am un copil si un parinte in intretinere.
Avand in vedere ca baza de calcul pentru indemnizatia de maternitate este venitul obtinut in ultimele 6 luni (in cazul meu indemnizatia primita pentru CCC), mai are sens sa-i declar la locul de munca ca fiind in intretinerea mea (pentru perioada de 126 de zile)? Ajuta la ceva?
Doresc sa stiu cum se va calcula salariul cat timp sunt in concediul medical pre si postnatal - adica cele 126 de zile (nu indemnizatia pe care o s-o primesc....)
Am fost in concediu de crestere copil pana la data de 30 sept. Acum sunt in concediu prenatal, urmand sa nasc al 2-lea copil. Cum se va calcula salariul pe care il primesc? In functie de indemnizatia pe care am avut-o sau in functie de salariul brut?
Răspuns la discuția Reclamatie abuziva OPC
Reclamatia a fost facuta electronic. Pot sa depun si eu (ca PFA) o sesizare la Politie contra acelei persoane pe motiv de fals in declaratii?
Detin un PFA pe care functioneaza un magazin online.
O persoana rau intentionata a depus o reclamatie la OPC cum ca ar fi comandat de pe site un produs, pe care ulterior l-a refuzat ca nu as fi eliberat bon fiscal/factura. In sesizarea pe care a facut-o reclama mai multe aspecte neintemeiate.
Aceasta comanda nici macar nu exista...nimeni,niciodata nu a comandat acel produs de pe site-ul meu. Reclamatia este neintemeiata...este inventata.

Angajatii OPC mi-au solicitat sa ma prezint cu documentele PFA-ului la ei, spunandu-mi ca va trebui sa trimita sesizarea si la garda financiara.

Intrebarea mea este: Inainte de a ma prezenta la Protectia Consumatorului pot solicita o dovada ca persoana care a facut reclamatia, chiar a efectuat comanda pe site-ul meu?

Ce pot face pentru a ma apara?