avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 663 soluții astăzi
Forum Activitate gropita

Activitate gropita

Răspuns la discuția Amenda rutiera
alinaborza a scris:

Formulati plangere contraventionala impotriva acelui proces-verbal de contraventie in termen de 15 zile de la data comunicarii, si invocati faptul ca nu aveati obligatia de a avea rovinieta intrucat ati circulat in oras, pe o strada din cartierul dvs, iar rovinieta este necesara doar cand se circula in afara orasului. Este irelevant faptul ca trece un drum national prin oras, rovinieta este necesara cand se circula in afara orasului, pe un drum national.



Va multumesc pentru raspuns, dar nu pot invoca acest lucru. Localitatea in care locuiesc eu, nu apartine de oras; doar este la mica distanta de oras, iar legatura se face prin DN.
Nedumerirea mea tine de altceva, si anume daca este posibil sa iau o amenda rutiera pt. lipsa rovinietei (pe DN), in localitatea in care eu locuiesc (pe certificatul masinii fiind aceeasi adresa)? Mai concret, prin localitatea mea trece un drum DN, ma plimb in localitatea mea pe DN si iau amenda tot in localitatea mea ca nu am rovinieta?!?!?!?!?!?!
Discuție Amenda rutiera
Buna ziua,
Vin cu o intrebare, in speranta ca cineva cunoscator imi poate raspunde.
Desi nu am permis de conducere, detin o masina. Legatura intre localitatea in care locuiesc eu (Tomesti) si orasul (Iasi) se face printr-un drum national. Astazi am fost anuntata ca am luat o amenda pentru lipsa rovinietei, chiar in localitatea in care eu locuiesc, pentru ca masina circula pe DN fara rovinieta. Of, Doamne! Ca parca as avea vreo vina ca prin cartierul in care locuiesc trece si un DN. Curios este ca rutiera a mai oprit masina la control, dar niciodata nu a fost vorba ca nu aveam rovinieta. Astazi s-a gasit unul mai cu mot. Mi se pare absurd, dupa ce ca platesc impozit, asigurare si drumurile sunt cum sunt, mai trebuie sa platesc si rovinieta daca vreau sa ma plimb..... pe la mine prin cartier sau sa merg in oras. Urmeaza sa primesc amenda in maxim 3 zile, urmand apoi sa o platesc in 48 de ore, altfel se dubleaza.
Intrebarea este: se poate face contestatie pentru acest lucru? Mi se pare o mare nedreptate pe langa faptul ca e o imensa absurditate. Va multumesc anticipat.
Răspuns la discuția Bani imprumutati cu act de mana
Va multumesc mult pentru raspuns.
Voi incerca sa vorbesc cu el si sa-i casc ochii la riscurile sale. Desi nesimtirea lui este fara descriere si ar trebui sa nu-mi fie mila, nu imi doresc sa se ajunga prea departe (sa fie urmarit penal sau mai stiu eu ce). O fi el major, dar e prea tanar si poate viata inca nu l-a calit. Imi pune nervii si rabdarea la incercare, dar sper totusi sa se termine cu bine toata aceasta problema.
Sincer va spun as fi fost dispusa sa si renunt la suma, dar nesimtirea de care a dat dovada si marsavia lui, m-au determinat sa il ating putin.
Răspuns la discuția Bani imprumutati cu act de mana
Va multumesc pentru raspuns.
Ideea este ca eu nu am nevoie de bunuri casnice sau mai stiu eu ce, ci doar vreau sa imi recuperez banii dati cu imprumut - fara dobanzi sau altceva (doar suma scrisa pe declaratia lui), care acesta nu binevoieste sa ii restituie. Totodata nu as vrea sa merg pe la avocati si instanta pentru ca, asa cum am mentionat mai sus, nu acopera suma imprumutata cati bani as cheltui in plus.
Aceasta actiune de care vorbiti, se poate face la politia locala? In sensul ca eu sa merg sa fac o plangere/reclamatie la Politia locala iar aceasta la randul sau sa ii trimita o citatie sau o obligativitate de a inapoia banii pe care i-a imprumutat persoana respectiva?
Buna ziua.
Am imprumutat cuiva o suma de bani si din discutiile avute cu persoana respectiva am tras concluzia ca nu doreste sa mi-i inapoieze.
Imprumutul nu este foarte mare si din acest motiv nu am facut vreun act la notar. In schimb, a dat o declaratie de mana (care acum este la mine) unde declara pe propria raspundere ca a primit suma x de la mine si ca se angajeaza sa restituie suma pana la data y. In aceeasi declaratie sustine "In caz contrar imi asum responsabilitatea de a acoperi imprumutul bunuri casnice in stare de functionare evaluate la x% din valoarea lor pe piata." Ultima fraza nu este ilegala, nu? Adica nu se considera ca iau bisnita sau mai stiu eu ce fapt. In fapt, eu nici nu am pretentia sa mi se dea bunuri casnice, ci doar valoarea imprumutata pana la data stabilita de comun acord (ba mai mult el a ales data).
Declaratia a fost semnata si de doi martori (unul din partea mea, unul din partea lui), suma de bani este scrisa in cifre si litere (si mentionat ca - bun si aprobat).
Stiu ca in cazul in care aceasta persoana nu inapoiaza banii pana la data stabilita se poate ajunge la dosar penal pentru abuz de incredere. Asa este?
Si totusi, care sunt pasii de urmat pentru recuperarea banilor? Nu as vrea sa se ajunga in instanta - nu acopera imprumutul banii de judecata. Daca se merge la politia locala si se face o plangere, este acceptata? Aceasta declaratie este o buna dovada ca i-am imprumutat banii sau nu are nici o valoarea in fata autoritatilor?
V-as fi recunoscatoare daca as primi niste raspunsuri si va multumesc.

O zi buna,
Buna ziua.
Am imprumutat cuiva o suma de bani si din discutiile avute cu persoana respectiva am tras concluzia ca nu doreste sa mi-i inapoieze.
Imprumutul nu este foarte mare si din acest motiv nu am facut vreun act la notar. In schimb, a dat o declaratie de mana (care acum este la mine) unde declara pe propria raspundere ca a primit suma x de la mine si ca se angajeaza sa restituie suma pana la data y. In aceeasi declaratie sustine "In caz contrar imi asum responsabilitatea de a acoperi imprumutul bunuri casnice in stare de functionare evaluate la x% din valoarea lor pe piata." Ultima fraza nu este ilegala, nu? Adica nu se considera ca iau bisnita sau mai stiu eu ce fapt. In fapt, eu nici nu am pretentia sa mi se dea bunuri casnice, ci doar valoarea imprumutata pana la data stabilita de comun acord (ba mai mult el a ales data).
Declaratia a fost semnata si de doi martori (unul din partea mea, unul din partea lui), suma de bani este scrisa in cifre si litere (si mentionat ca - bun si aprobat).
Stiu ca in cazul in care aceasta persoana nu inapoiaza banii pana la data stabilita se poate ajunge la dosar penal pentru abuz de incredere. Asa este?
Si totusi, care sunt pasii de urmat pentru recuperarea banilor? Nu as vrea sa se ajunga in instanta - nu acopera imprumutul banii de judecata. Daca se merge la politia locala si se face o plangere, este acceptata? Aceasta declaratie este o buna dovada ca i-am imprumutat banii sau nu are nici o valoarea in fata autoritatilor?
V-as fi recunoscatoare daca as primi niste raspunsuri si va multumesc.

O zi buna,