avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 211 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Amenda rutiera
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Amenda rutiera

Buna ziua,
Vin cu o intrebare, in speranta ca cineva cunoscator imi poate raspunde.
Desi nu am permis de conducere, detin o masina. Legatura intre localitatea in care locuiesc eu (Tomesti) si orasul (Iasi) se face printr-un drum national. Astazi am fost anuntata ca am luat o amenda pentru lipsa rovinietei, chiar in localitatea in care eu locuiesc, pentru ca masina circula pe DN fara rovinieta. Of, Doamne! Ca parca as avea vreo vina ca prin cartierul in care locuiesc trece si un DN. Curios este ca rutiera a mai oprit masina la control, dar niciodata nu a fost vorba ca nu aveam rovinieta. Astazi s-a gasit unul mai cu mot. Mi se pare absurd, dupa ce ca platesc impozit, asigurare si drumurile sunt cum sunt, mai trebuie sa platesc si rovinieta daca vreau sa ma plimb..... pe la mine prin cartier sau sa merg in oras. Urmeaza sa primesc amenda in maxim 3 zile, urmand apoi sa o platesc in 48 de ore, altfel se dubleaza.
Intrebarea este: se poate face contestatie pentru acest lucru? Mi se pare o mare nedreptate pe langa faptul ca e o imensa absurditate. Va multumesc anticipat.
Ultima modificare: Marți, 20 Septembrie 2011
gropita, utilizator
Cel mai recent răspuns: Alina Borza , Avocat 12:35, 20 Septembrie 2011
Formulati plangere contraventionala impotriva acelui proces-verbal de contraventie in termen de 15 zile de la data comunicarii, si invocati faptul ca nu aveati obligatia de a avea rovinieta intrucat ati circulat in oras, pe o strada din cartierul dvs, iar rovinieta este necesara doar cand se circula in afara orasului. Este irelevant faptul ca trece un drum national prin oras, rovinieta este necesara cand se circula in afara orasului, pe un drum national.
alinaborza a scris:

Formulati plangere contraventionala impotriva acelui proces-verbal de contraventie in termen de 15 zile de la data comunicarii, si invocati faptul ca nu aveati obligatia de a avea rovinieta intrucat ati circulat in oras, pe o strada din cartierul dvs, iar rovinieta este necesara doar cand se circula in afara orasului. Este irelevant faptul ca trece un drum national prin oras, rovinieta este necesara cand se circula in afara orasului, pe un drum national.



Va multumesc pentru raspuns, dar nu pot invoca acest lucru. Localitatea in care locuiesc eu, nu apartine de oras; doar este la mica distanta de oras, iar legatura se face prin DN.
Nedumerirea mea tine de altceva, si anume daca este posibil sa iau o amenda rutiera pt. lipsa rovinietei (pe DN), in localitatea in care eu locuiesc (pe certificatul masinii fiind aceeasi adresa)? Mai concret, prin localitatea mea trece un drum DN, ma plimb in localitatea mea pe DN si iau amenda tot in localitatea mea ca nu am rovinieta?!?!?!?!?!?!
Tocmai asta trebuie sa invocati, faptul ca erati intr-o localitate prin care trece un drum DN. Numai daca circulati in afara localitatii era obligatorie rovinieta. Trebuie sa invocati acest argument, pentru ca altul nu prea aveti. Verificati bineinteles daca procesul-verbal era legal intocmit din punct de vedere al conditiilor de forma.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cand trebuie sa detii rovinieta? bogdan2512 bogdan2512 BUNA ZIUA, Am primit in data de 25-03-2011 o instiintare de plata la un proces verbal de constatare ... (vezi toată discuția)
Amenda rovinieta nicom70 nicom70 n data de 06.04.2011 am primit un PV de la CNADNR in care mi comunica faptul ca la data de 27.10.2010 ora 06.42 am fost surprins de aparatele CNADNR pe DN4 km ... (vezi toată discuția)
Este obligatorie rovinieta pe un drum national care trece printr-o localitate? sebastians sebastians Buna ziua, Daca ma poate ajuta cineva cu un raspuns la urmatoarea intrebare : Este obligatorie rovinieta pe un drum national, daca DN-ul trece printr-o ... (vezi toată discuția)