avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1022 soluții astăzi
Forum Activitate crisvio

Activitate crisvio

Buna ziua! Din cate am inteles pentru a obtine ordinul prefectului este necesara semnatura vecinilor ca sunt de acord cu masuratorile cadastrale facute. Avem 3 vecini. Doi dintre ei au semnat, dar al treilea a decedat acum un an. Mostenitorii (2 copii de 18 si 16 ani) nu au posibilitatea sa faca succesiunea in acest moment. Baiatul de 18 ani a mers si a semnat ca sunt facute bine masuratorile si totusi dosarul nostru a ramas in Primarie. Cei de acolo ne spun ca abia dupa ce se face succesiunea dupa vecinul decedat putem sa solicitam noi Ordinul prefectului. Intrebarea mea este ce putem face in acest sens si daca se poate obtine Ordinul doar cu semnatura mostenitorului, chiar daca nu au facut inca succesiunea?
Răspuns la discuția Il pot face sa astupe geamul?
va multumesc foarte mult pentru raspuns. Va doresc o zi buna in continuare.
Vecinul din spatele casei si-a construit o casa cu spatele la noi acum 15 ani. Nu a avut geam inspre noi iar spatele casei lui este comun cu curtea noastra desi ar avea dreptul la maxim 20 cm in spatele casei ca sa-si faca un gard. Ieri s-a apucat si a spart peretele dinspre noi si si-a facut o fereastra de vedere destul de mare spre noi fara sa intrebe nimic si din cate stim noi nu are autorizatie de constructie a casei si in nici un caz a geamului. Putem sa il obligam sa il zideasca daca ajungem in instanta? Astept raspunsul dumneavoastra si va multumesc anticipat.
Răspuns la discuția Ma pot concedia?
Nu erau ei obligati, conform legii, sa ma mai tina cel putin 6 luni? Si cu ce articol ma pot concedia? Pentru ce motiv? Cat am lucrat cu ei nu au avut nimic sa imi reproseze si o recunosc si acum. Problema este ca am ramas prea repede acasa.
Si cred ca as accepta si un alt post daca chiar nu am incotro. Este o institutie de stat foarte mare.
In mai 2009 m-am angajat la o institutie de stat. 3 luni mai tarziu am ramas insarcinata. Acum, dupa 2 ani vreau sa ma reantorc la servici iar persoana in subordinea careia lucrez mi-a spus ca nu mai vrea sa mai lucreze cu mine deoarece i-am lasat atunci cand aveau mai mare nevoie de mine si ca vrea sa angajeze pe altcineva in locul meu si pe mine sa ma dea afara sau sa ma trimita pe un alt post. Poate face asta? Pot ramane fara servici? Acum sau peste 6 luni? Astept un raspuns. Va multumesc