avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 854 soluții astăzi
Forum Activitate c.peicu

Activitate c.peicu

Răspuns la discuția am sistat gazele
Multumesc de raspuns.Foloseste apartamentul asa cum l-a primit in act si nu mai mult decat scrie in acel act unde nu se face referire la centrala de apartament .Poate folosi tevile comune de apa, nu ceva mai mult decat scrie in contract.NU mi-a cerut niciodata sa o trec in contractul de utilitati.Partajul il vom face, dar s-a dat termen in martie si eu nu locuiesc acolo.
Am sistat gazele conform contractului cu furnizorul.In apartament sta fosta concubina care nu a primit prin act de vanzare-cumparare si jumatate din centrala de apartament cu doar o jumatate din suprafata apartamentului.Pot fi acuzat de tulburare folosinta?Nu am obligat-o eu sa se mute in casa mea si nu m-am obligat sa-i asigur folosinta.In actul notarial nu scrie nimic de utilitati, au ramas in continuare ale mele, nu le-am instrainat odata cu jumatatea din apartament.
Multumesc anticipat.
Răspuns la discuția Rog consultantii sa ma ajute
Poate sa faca dovada ca i-am tulburat folosinta, pt. ca am lasat-o fara gaze si caldura?Nu am nici o obligatie sa-i cedez si 50 % din teava de gaz care alimenteaza centrala,caci nu scire in contract ceva despre utilitati.Cand m0am lasat dus de nas si am semnat contractul pt. jumatate din apartament, nu am vandut si jumatate din centrala.
va rog un sfat
O asociatie poate sa angajeze administratorul si persoana care face curatenie, prin conventie in care sa se precizeze ca impozitele si contributiile catre sanatate si contributia la pensii sa se plateasca de acestia individual?Vrem sa scapam de acele declaratii care se depun lunar marind suma lunara. Este posibil? Va rog un raspuns specializat.
Multumesc anticipat.
Am cumparat un apartament in 2005.In 2009 am facut greseala sa vand concubinei jumatate din apartament, dar doar din apartament,si dependintele comune ale imobilului ,care prtin natura si destinatia lor sunt in coproprietate perpetua.Nu i-am vandut cota parte din utilitati, nu scire nimic in contract de utilitati.Vreu sa intrerup curentul caci contractul este pe numele meu si individa imi face probleme, doar ea sta in apartament si nu plateste nimic.Pot sa intrerup curentul fara sa ma cheme in instanta?si sa ma oblige sa deschid curentul?
Răspuns la discuția magazin prin ONG
MMultumesc!
Deci sa inteleg ca ma complic cu ONG-ul, ar fi mai bine o societate, nu?
Ca persoana fizica, trebuie sa justific de ce am primit o suma f. mare in valuta, din strainatate?
De cand trebuie predat carnetul, de la data prelevarii sangelui pentru analize sau IN 15 ZILE DE LA REZULTATUL BULETINULUI DE ANALIZE?
Cel care nu are venituri, nu are ajutor social si poate traieste din ajutorul ,sa zicem ,parintilor, din ce plateste cei 40 ron lunar, daca nu are de unde?
Statul ii ia dreptul de a trai, caci asa se traduce.Persoana " obligata " de stat printr-o lege aberanta, nu are venituri, dar va trai cu datorii, asa cum il " obliga" statul? Am inteles corect?
Buna seara,
Daca persoana nu are venituri , din ce plateste acel minim de 40 ron lunar? O alta aberatie, un abuz al guvernatilor nostri.....::training: