avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 538 soluții astăzi
Forum Activitate VRABIE MIHAI

Activitate VRABIE MIHAI

Buna dimineata
Am o casa la tara unde locuim doar la sfarsit de saptamana si in concedii iar la poarta in interiorul curtii am trei tei cu o inaltime intre 15-20 metri deci au varsta undeva la 40 de ani. Vineri 20.07.2012 cand am ajuns acolo am constatat ca societatea de distributie energie electrica mi-a taiat acesti tei, fara a ma instiinta, nu de la radacina, nu au intrat in curte, ci varfurile si toate cracile care se indreptau spre exteriorul curtii si mai mult doi dintre ei nu mai au absolut nicio craca nici pe interior si nici pe exterior. Avand in vedere ca un asemenea copac se realizeaza intr-o viata de om iar reparatia efectiva este imposibila va rog sa-mi spuneti, pentru a putea cere daune trebuie sa ma adresez si politiei si societatii care a efectuat lucrarea? si ce ar trebui sa solicit in aceste cereri?
Multumesc
Pensia privata(nu asigurare de viata) se deduce din impozitul pe venit(salariu) in limita a cel mult 400 de euro?
Daca da care este procedura si baza legala.
Incasatorii nu tin evidenta in registrul de casa ei doar fac oficiu de a incasa banii si de a-i depune la casieria centrala in schimbul unei chitante. Mai departe casierul central inregistreaza nominal pe fiecare persoana in baza cotorului de la chitantier (chitantierul este de tip vechi in doua exemplare) iar programul informatic genereaza automat o alta chitanta pe care o si inregistreaza in registrul de casa.
Aici este o neconcordanta intre chitanta eliberata persoanei si chitanta din registrul de casa.
Un CAR de tip invatamant acorda imprumuturi membrilor cotizanti de tip A si B.
Daca pentru imprumuturile de tip A inregistrarea in contabilitate pe baza de chitanta si borderou nominal al incasarilor pentru tipul problema este un pic mai complicata:
- casierii din scoli licee afiliate CAR-lui incaseaza pe baza de chitanta cotizatiile membrilor si le depun la casierie pe baza de chitanta.
- casierul central in momentul in care opereaza in programul informatic inregistratrea cotizatiilor nominale programul ii emite automat o alta chitanta cu serie si numar pe care o si inregistreaza in registrul de casa.
Intrebare: trebuie sau nu listata aceasta chitanta si anexata la registrul de casa ca document justificativ?
Multumesc.
un expert contabil autorizat inregistrat la directia de finante care nu a realizat venituri pana la aceasta data dar urmeaza sa incaseze cv unei expertize in valoare de 600 lei si probabil ca nu va mai realiza alte venituri pana la sfarsitul anului, este obligat sa plateasca la Casa de Asigurari de Sanatate cota aferenta unui salariu minim pe economie lunar? sau exista o limita minima a veniturilor? si care este legea sau ordonanta care reglementeaza acest lucru.