avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 621 soluții astăzi
Forum Activitate marryradu

Activitate marryradu

Discuție Succesiune mama
Buna seara. Mama mea a decedat pe 23.1.2022 si eu cu fratele meu suntem singurii mostenitori. Eu am handicap grad2 si pensie de boala. Diagnosticul epilepsie, depresie, tulburare organica de comportament. Fratele meu ma ameninta ca sa renunt in favoarea lui la succsiune si ca ma lasa in casa pana mor, daca moare el ii revine fiului lui . El vrea sa raman in casa pana mor si dupa moartea mea si a fratelui sa ii ramana apartamentul in care stam amandoi fiului lui. Eu nu pot fi sigura ca daca renunt la partea mea fratele meu nu ma interneaza in azil la nebuni ca sa mor acolo. Eu vreau sa se faca dreptate si sa avem jumatate jumatate. Fratele ma ameninta ca daca nu fac ca el ma baga in tribunal si vrea sa ma inchida. Ce solutie am:? Cum sa procedez cu fratele meu? Ce ma sfatuiti? Va multumesc.
Am depus declaratia 112 pe sectiunea c eu administratorul femeia de servici si presedintele toti pe conventii civile si imi da urm eroare:
E: asigurat (3) [idAsig = 3] sectiune asiguratC (1)
eroare regula: S9bb: Pentru asigurat de tip C <> tip 25, asigSO = 2
Ce sa fac sa corectez aceasta eroare?
Va multumesc.
CUM SE COMPLETEAZA DECLARATIA 112 PE SECTIUNEA C LA 3 ASIGURATI CA IMI DA URMATOAREA EROARE SI NU STIU CE SA FAC:
Au fost identificate urmatoarele ERORI:
E: asigurat (3) [idAsig = 3] sectiune asiguratC (1)
eroare regula: S9bb: Pentru asigurat de tip C <> tip 25, asigSO = 2.
CUM O POT CORECTA?
Cum se completeaza declaratia 205> Se completeaza doar pentru declaratia 100 sau si pentru declaratia 112? Daca si pentru declaratia 112 cum o completam? Am avut numai impozit din salarii si celelalte impozite.
Tata este administrator
Tata are ca zilier femeia de serviciu care e trecuta in registrul de zilieri. Cum o trec in 112? Pe A sau c?
Cum declar in decl 112 zilierii? Daca am si administratorul pun suma impozitelor pe 1 singura decl 112 sau fac pt fiecare decl 112? Daca am depus pe 10.08 decl 100 pt femeia de serviciu care e ziliera si pt administrator 112 trebuie sa fac 710 si sa fac rectif la decl 112? Cum e corect?

Răspuns la discuția ASOCIATII DE PROPRIETARI
Cum declar in decl 112 zilierii? Daca am si administratorul pun suma impozitelor pe 1 singura decl 112 sau fac pt fiecare decl 112? Daca am depus pe 10.08 decl 100 pt femeia de serviciu care e ziliera si pt administrator 112 trebuie sa fac 710 si sa fac rectif la decl 112? Cum e corect?

CUM DECLAR ZILIERII IN DECL 112? DACA IN 112 MA AM SI ADMINISTRATORUL PUN SUMA IMPOZITELOR SAU CUM FAC? FAC 2 DECL 112 UNA PT ZILIER SI UNA PT DMINISTRATOR?
Răspuns la discuția PFA ASOCIATII DE PROPRIETARI
Da a angajat pe PFA iar la asociatiile de proprietari face facturi. Daca da facturi face declaratia 100 sau 112?