avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1014 soluții astăzi
Forum Activitate andreiuc

Activitate andreiuc

Buna ziua,

Am constat ca nu ma regasesc ca asigurat la sistemul de sanatate, desi firma de salarizare care plateste contributiile ar fi platit.
Care ar fi cauza?
Este necesar un contract prealabil cu casa de sanatate?
Firma de salarizare mi-a spus ca nu e necesar.
Nu inteleg pe ce baza s-au facut platile daca nu exista nici un contract, cum stie casa de sanatate sa asocieze plata cu mine?

Multumesc,
Mihai
Buna ziua,

Exista diferente in modul in care notarul poate intocmi declaratia pentru OCPI in vederea radierii, diferente care sa se reflecte in costuri pe care eu le datorez notarului?

Concret, am citit pe acest forum ideea urmatoare, citez:

"Daca in declaratie se mentioneaza valoarea creditului care se radiaza, se incadreaza la acte evaluabile prin urmare s-ar putea ca onorariul sa fie calculat la valoare.
Daca in adresa nu se mentionează valoarea creditului si doar 'creditul acordat in baza contractului de imprumut/ipoteca etc, nr.....a fost achitat integral' prin urmare solicitam OCPI radierea (in mare cam asa e) nu ar trebui sa fie considerat un act evaluabil si ar trebui taxat normal (dar in functie si de onorariile respectivului notar public la care ajungeti). "

Multumesc,
Andrei
Buna ziua,

Exista diferente in modul in care notarul poate intocmi declaratia pentru OCPI in vederea radierii, diferente care sa se reflecte in costuri pe care eu le datorez notarului?

Concret, am citit pe acest forum ideea urmatoare, citez:

"Daca in declaratie se mentioneaza valoarea creditului care se radiaza, se incadreaza la acte evaluabile prin urmare s-ar putea ca onorariul sa fie calculat la valoare.
Daca in adresa nu se mentionează valoarea creditului si doar 'creditul acordat in baza contractului de imprumut/ipoteca etc, nr.....a fost achitat integral' prin urmare solicitam OCPI radierea (in mare cam asa e) nu ar trebui sa fie considerat un act evaluabil si ar trebui taxat normal (dar in functie si de onorariile respectivului notar public la care ajungeti). "

Multumesc,
Andrei
Răspuns la discuția recuperare arhiva contabilitate
Daca ati deschis acea arhiva si de pe alte calculatoare pe care inca le aveti poate aveti sansa sa le gasiti in directorul de temporary files.

In Windows XP, directorul e aici:
C: Documents and Settings [NumeUser] Local Settings Temp

Dati o sortare dupa coloana de tip de fisier (Type)
Nu sunt sigur totusi.
Buna ziua,

As vrea sa stiu ce taxe trebuie platite atat de angajat cat si de angajator in cazul in care un roman e angajat de o firma din SUA.
Se poate?
Sub ce forma contractuala? Nu ma refer la PFA.

Care sunt taxele si cum se platesc?
Eu trebuie sa platesc ceva statului aici si o parte platesc ei(angajatorii) pentru statul din SUA sau cum decurg lucrurile?

Multumesc.