Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Probleme asigurat sanatate
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Probleme asigurat sanatate

Buna ziua,

Am constat ca nu ma regasesc ca asigurat la sistemul de sanatate, desi firma de salarizare care plateste contributiile ar fi platit.
Care ar fi cauza?
Este necesar un contract prealabil cu casa de sanatate?
Firma de salarizare mi-a spus ca nu e necesar.
Nu inteleg pe ce baza s-au facut platile daca nu exista nici un contract, cum stie casa de sanatate sa asocieze plata cu mine?

Multumesc,
Mihai
Nu trebuie niciun contract cu casa de sanatate, sunteti asigurat prin efectul legii in baza contractului de munca (se declara lunar si se plateste pe CNP). Daca nu va regasiti in baza de date ca asigurat sunt doua posibilitati: baza de date a Casei este varza (lucru normal la cat s-a furat din banii Casei de Sanatate) ori angajatorul nu v-a platit contributia (aveti dreptul sa cereti o adeverinta cu platile de la angajator si sa mergeti cu ea la Casa pentru a clarifica situatia platilor dvs.)
Mergeti la casa de sanatate cu adeverinta de la angajator ca s-au platit contributiile la sanatate. Trebuie sa-si corecteze baza de date, la ei e toata problema. Au fost foarte multe cazuri ca al dvs. Insistati sa-si verifice datele, atat ale dvs. cat si ale angajatorului dvs.