avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 735 soluții astăzi
Forum Activitate rams1899

Activitate rams1899

Sunt angajata ca asistent personal al unei persoane cu handicap grav-grad1 cu un salariu brut lunar de 1043 lei,beneficiez de marirea salariului ca urmare a HG nr.871/2013?
Va multumesc!
Buna ziua,
Care este cea mai buna varianta de contract,comodat sau inchiriere,pentru un apartament cu doua camere,o camera pentru locuit si o camera pentru sediul firmei(sediu,fara activitate)?Daca optez pentru contractul de comodat,acesta se poate face printr-un avocat fara a fi autentificat la notar sau inregistrat la administratia financiara?
Multumesc!
Discuție Fond-talharie
Buna ziua,

In urma unei talharii am fost chemata in instanta in calitate de parte vatamata in proces cu inculpata...ca parte vatamata nu m-am constituit parte civila in cauza(mi-am recuperat obiectul furat, la sectie de Politie am specificat ca nu merg in instanta).
Judecatoria hotaraste condamnarea inculpatei la o pedeapsa de 4 ani inchisoare, pt savarsirea infractiunii de talharie prev. de art 211alin.1,alin.2,cu aplicarea art.320.....In baza art.86 C.p.dispune suspendarea sub supraveghere a executarii pedepsei de 4 ani inchisoare pe o perioada de 6 ani reprezentand termen de incercare in conditiile art86 C.p.
Primesc o noua citatie, in care sunt chemata in instanta in calitate de intimat-parte vatamata,in proces cu Parchetul de pe langa judecatoria in calitate de recurent pt.Recurs-talharie.
Va rog,spuneti-mi ce se intampla daca nu ma prezint.
Va multumesc!
Discuție istoric de rol
Am solicitat istoricul de rol fiscal al unui imobil din Bucuresti,imobilul fiind trecut in proprietataea statului in baza decretului de expropriere nr 397/1986. ...detin act de proprietate,certificat de mostenitor,situatia juridica de la Icral,decret 397/1986?decizia de exproriere(Arhive Nationale) si notificari din 2001.
Am primit raspuns:"rolul fiscal deschis prin Proces Verbal pt. impunerea cladirilor si terenurilor din orase pe anul 1956 la data de 26.03.1956,dosarul fiscal cuprinzand declaratii de impunere,iar la dosarul fiscal nu exista actul prin care a fost trecut in patrimoniul statului." Va rog explicati-mi raspunsul?