avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 488 soluții astăzi
Forum Activitate sisicutz

Activitate sisicutz

Discuție Mutatie
Buna ziua, eu si sotul locuim intr-una din casele socrului meu. Adresa din buletin este alta (aceeasi cu a socrului, dar nu de aici). Este nevoie de mutatie in caz ca vreun vecin destept face reclamatie? Multumesc.
Răspuns la discuția Calcul indemnizatie CCC1-CCC2
Multumesc frumos. Citisem legea dar, din pacate, este foarte greu sa intelegi ceva daca nu esti cat de cat in domeniu.
Buna ziua, sunt in CCC1 pana in aprilie 2012, iar in ianuarie 2012 voi naste cel de-al doilea copil.
1. Cum se calculeaza indemnizatia pentru al doilea copil pe o perioada de 2 ani avand in vedere ca intru din CCC1 direct in CCC2? Ca 75% din indemnizatia primului copil in limita a 1200 RON?
2. Iau indemnizatie pentru ambii copii timp de 3 luni pana cand primul implineste 2 ani?
Multumesc frumos
Conform noilor modificari, se mai poate intra in concediul prenatal direct din concediul de crestere copil? (am vechime 10 ani si un baietel de un an, as vrea inca un copil). In cazul in care angajatorul doreste sa ma concedieze in aceasta perioada, are dreptul invocand probleme economice (se fac concedieri)? Care sunt riscurile de a ramane descoperita?