Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu prenatal din concediu de crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu prenatal din concediu de crestere copil

Conform noilor modificari, se mai poate intra in concediul prenatal direct din concediul de crestere copil? (am vechime 10 ani si un baietel de un an, as vrea inca un copil). In cazul in care angajatorul doreste sa ma concedieze in aceasta perioada, are dreptul invocand probleme economice (se fac concedieri)? Care sunt riscurile de a ramane descoperita?
1. Daca veti naste in timp ce sunteti in CCC1 veti trece direct in CCC2.
2. Daca veti naste dupa ce se termina CCC1 veti proceda la fel ca prima data: concediu de maternitate si apoi CCC2.
3. Nu puteti fi concediata in timp ce sunteti in CCC sau in concediu de maternitate chiar daca intre timp angajatorul desfiinteaza postul ocupat de dvs.
4. Va poate concedia la reluarea activitatii, cu respectarea prevederilor legale.