avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 746 soluții astăzi
Forum Activitate doina ban

Activitate doina ban

Adica intocmesc un contract intre mine si propria persoana? Deci voi semna acel contract la angajator si la angajat? Avand in vedere ca nu am angajati si deci toate activitatile le desfasor singura, pe ce functie ma pot autoangaja?
In calitate de asociat unic al unei SRL fara angajati pot primi salariu sau indemnizatie lunara asimilata salariului ?
Răspuns la discuția Pensie anticipata
economist
Art.55 al.2 paragraf H Cod Fiscal mentioneaza ca venitul asimilat salariilor este indemnizatia lunara a asociatului unic la nivelul valorii inscrise in declaratia de asigurare sociala (depusa la CASMB- la nivelul salariului minim pe economie).
In aceasta situatie este posibil sa ma incadrez in Legea 95/2006 art.257 al.2 paragraf a, conf. careia am achitat lunar ani de zile contributia aplicata asupra veniturilor din salarii sau asimilate salariilor care se supun impozitului pe venit?
Am varsta de 50 ani.
Vechime pe cartea de munca : 28 ani
Plus 4 ani cursuri universitare la zi, cu Diploma de licenta.
Pot beneficia de pensie anticipata? Daca DA, ce demersuri trebuiesc facute?
Multumesc.
in perioada 2008-2011 am platit contributia de sanatate si am depus declaratiile legale la CASMB la valoarea venitului minim pe economie, in calitate de asociat unic al unei SRL ( care era in pierdere si si-a suspendat temporar activitatea in intervalul 2009-2012). in 2009 am vandut un apartament mostenire de la parinti.
Acum CASMB solicita plata contributiei si asupra venitului obtinut din vanzarea apartamentului.
Este legal? Si daca DA, in baza carui temei legal? Daca NU, ce pasi trebuie sa urmez?
Multumesc!