avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 828 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters202439

Activitate ContSters202439

avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

"Astazi nu cred ca se mai poate intampla ceva care sa va ,,taxeze\" la bani.
Daca nu ati primit nimic pana in 2012 nu va mai pot lua banii. "


Ar fi bine sa fie asa. Oricum sistemul din 2003 era ciudat, foarte neclar. Nu stiu cum pot verifica, cu ce institutie de stat (RATB, Judecatoria nr ? Bucuresti). Cu Administratia Financiara Timis? Va mentionez ca nu mai am nici o legatura cu doamna unde am stat, si nu as vrea sa-i creez neplaceri. Cam asa mi-a dat de inteles in 2008 ca nu vrea sa aibe de-a face cu problema mea. Eu stiu ca avocatii RATB mi-au mai trimis ceva felicitari, dar nu stiu ce. Ma gandesc sa nu aibe de-a face cu trimisul in Judecata, amenzi dormante pana creste suma exponential. Nu stiu unde pot afla informatii de actualitate.
Multumesc.

Buna ziua! Povestea mea mai pe scurt e ca in 2003 sau 2004 am calatorit in Bucuresti, nu am compostat bine biletul nu se vedea clar tushul cu data, controlorii au fost foarte zambitori, au vorbit cu mine de parca nimic grav nu s-a intamplat, dar mi-au cerut detalii de CI doar pt \"avertisment\", mi-au zis ca fiind din Timisoara am voie la 3 avertismente pana ma vor amenda, au parut f amabili etc. Nu au fost martori si ei au parut foarte relaxati (normal, vroiau sa-si faca norma de amenzi cu orice pret).
Dupa un timp, surpriza, am primit cu semnatura de primire in Timisoara o amenda cu un PV (bineinteles nesemnat de mine) din Bucuresti in care cei 2 controlori au scris ca am calatorit fara bilet. Au scris ca nu m-am opus amenzii ca am cooperat cu ei. Ei au pus ca martor celalalt coleg/ controlor, ca erau 2. Eu am fost de una singura. Le-am scris pe vremea aceea la RATB detaliile de mai sus si le-am spus ca nu are logica sa nu ma opun amenzii si totodata sa nu semnez Procesul Verbal, ca angajatii lor vor sa adune amenzi si sa para harnici, ei au facut PV in absenta si fara stirea mea, ca e abuz etc. Nu mi-a raspuns nimeni, nici nu stiu daca a citit cineva scrisoarea mea (clasic pt Romania), RATB nu cred ca are Departament de Contestatii, nici nu-mi amintesc cui m-am adresat la vremea aceea. In 2004 am plecat din tara. Doamna la care am stat in chirie mi-a spus in 2008 cand am intalnit-o intamplator ca au mai venit scrisori de la RATB de la ceva firma de avocati din Bucuresti, dar ea le-a refuzat si le-a zis ca nu mai locuiesc in tara, ca am fost doar chiriasa si am plecat de la dumneaiei. Pe buletin aveam si inca mai am adresa de pe PV. Acum am o proprietate cumparata in 2008, anul viitor vreau sa imi fac CI pe adresa proprietatii mele. Cum pot verifica daca ma urmareste acea amenda? Unde sa intreb in Bucuresti sau in Timisoara? Si pe cine? Din 2008 nu mi-a aparut nimic pe impozitul pe casa, casa nu apartine de Primaria Timisoara ci de comuna de alaturi (tot jud Timis). Salariu nu-l castig in Romania, deci nu platesc impozit pe venit in Romania.
Faptul ca am fost \"pacalita/ mintita\" de controlori ma supara cel mai tare... Si stiind tara mea ca o tara din ce in ce mai abuziva, nu vreau sa ma trezesc in cativa ani cu executare silita sau o suma exorbitanta pt o pacaleala de Bucuresti!
As vrea sa stiu cat timp e valabila o amenda RATB neplatita? Ca nu mi se pare corect sa te urmareasca toata viata pana ajunge la pretul masinei sau al casei tale.
Va multumesc anticipat!
Va multumesc tuturor pentru raspunsuri!
Sunt un pic surprinsa de sfatul cu cenzorul lunar, eu propusesem control financiar anual si am starnit o liniste totala in bloc si foarte probabil, suspiciuni ca as avea un inceput de paranoia.
Buna ziua,

locuiesc intr-un bloc cu 16 apartamente, o singura scara de bloc (localizata la 500m in afara orasului).
Imi puteti spune cam care ar trebui sa fie salariul administratorului si salariul femeii de servici, asa aproximativ pt 2012.
Mi se pare corect ca in ambele cazuri sa se faca contractul pe numarul de ore prestat pe saptamana.
In momentul de fata, toate apartamentele platesc curatenia si administratia la fel, indiferent de suprafata lor si/sau nr de persoane. Din cate am citit pe internet e ilegal, dar administratorul se face ca nu intelege limba romana. Clasic!
A 2-a intrebare: este legal ca administratorul sa aibe functia asta fara a avea cursul de administrator (oferit de Primarie parca, cu plata bineinteles)?

Multumesc anticipat!
in Romania totul e posibil: pana si sa inchiriezi trupele de interventie haha.. Metacoruptie! Protectia Copilului e neputincioasa, la stadiul de mormoloc fara prea multa putere decizionala! Banii vorbesc, ca intotdeauna!
PS Bogatasi si manelisti, pe cand inchirierea de revolutionari, tancuri si elicoptere, urmata de preluarea puterii?
Multumesc pentru raspunsuri.
Dragii mei,

As dori ceva lamuri cu privinta la responsabilitatile banesti catre asociatia de locatari nou infiintata intr-un bloc dat in folosinta in 2010 in Timisoara.
Am cumparat un apartament "la rosu" si cred ca va ramane asa inca cativa ani de acum incolo. Locuiesc in strainatate, platesc lunar din 2010 curatenie si curent casa scarii, dar de luna asta mi s-a cerut sa platesc si salariu administrator bloc.
Nu cred ca legislatia pomeneste de apartamente nelocuibile, la rosu.
Ma intreb daca sunt obligata sa platesc administratorul, am doar peretii casei, nu beneficiez de nimic (nu utilizez nici un serviciu, deci de ce sa platesc un administrator care nu imi administreaza defapt nimic la pereti goi?).
A 2-a nelamurire: Plata femeiii de serviciu, curent si administrator e la fel, indiferent de nr de persoane, sau marimea apartamentului. E corect?
Multumesc mult. :)