avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 830 soluții astăzi
Forum Activitate RobertDraghici

Activitate RobertDraghici

Discuție Sediu social

Buna ziua, am o situatie putin ciudata, doresc sa infiintez o firma noua (SRL) in Bucuresti,am stabilit ca sediul social o sa fie pe strada Mircea Vulcanescu, problema este ca in actele imobilului apare denumirea veche a strazii (Stefan Furtuna)
, inteleg am nevoie de un act care sa dovedeasca schimbarea denumirii strazii. Imi puteti spune, va rog, de unde se poate elibera acest act? Multumesc
Buna ziua, as avea cateva intrebari, daca aveti amabilitatea sa ma lamuriti. Doresc sa-mi deschid un magazin online in care sa vand cu amanuntul produse electronice importate din afara comunitatii europene (china), Se poate face acest lucru ca PFA sau este obligatoriu sa-m deschid un SRL? Daca se poate in ambele cazuri, care ar fi mai avantajos, in conditiile in care rulajul ar fi unul foarte mic (cel putin la inceput). Care sunt taxele pe care ar trebui sa le platesc catre stat? Inteleg ca in momentul in care fac import, va trebui sa platesc 19% impozit + taxe vamale, in momentul in care vand produsele mai platesc 19% pentru ficare produs vandut?
Buna ziua,

Am o intrebare:in cazul in care am vandut o masina (contract vanz-cumparare,masina radiata de la finante)cel caruia i-am vandut masina nu o inmatriculeaza pe numele lui,primesc amenzi de circulatie pt ca noul proprietar nu are rovinieta ,merg la judecatorie sa contest amenda primita.Am inteles ca undeva in luna septembrie o sa primesc un raspuns sau se va rezolva.Eu in acest moment am nevoie de la finante de certificatul filscal si evident ca trebui sa platec acea amenda.In momentul in care se va solutiona si voi avea castig de cauza, primesc banii inapoi? sau cand o sa primesc o alta amenda se compenseaza?
Multumesc pentru raspuns!

Poate merge o alta persoana in locul meu la judecatorie pentru depunerea plangerii?Pe langa depunerea plangerii pentru anularea amenzii ce se poate face ca acel autoturism pe care l-am vandut sa nu mai figureze pe numele meu. Pe viitor voi mai primi amenzi rovigneta/radar/etc in cazul in care cel caruia i-am vandut masina mai savarseste o contraventie?

Multumesc,
O zi buna!
Buna ziua,

Ma aflu intr-o situatie asemanatoare,am vandut un autoturism in decembrie 2012,iar acum m-am trezit cu amenzi de rovigneta,In momentul in care am vandut masina(contract vanzare-cumparare) stiu ca am radiat-o de la financiar.La politie am inteles ca nu se mai radiaza,cum pot in acest moment sa radiez masina vanduta sa nu mai primesc amenzi?Iar legat de acele amenzi unde se depune acea plangere pt anularea amenzilor.Presimt ca o sa am de umblat ..

Multumesc,
Robert Draghici
Răspuns la discuția recuperare taxa auto
Buna ziua,va deranjez cu acceasi intrebare.se poate recupera taxa de poluare?care sunt pasii de urmat?care sunt costurile unui asemenea proces?si cat poate dura procesul?Am achitat taxa de poluare in iunie 2009.multumesc