Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Amenda rovinieta - masina vanduta altcuiva
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Amenda rovinieta - masina vanduta altcuiva

Buna ziua, am primit prin posta amenda+taxa cealalta pentru lipsa rovinietei. Problema e ca eu am cedat leasingul autoturismului inca din anul 2009 iar contraventia e din iunie 2011. Sunand la CNADNR mi-au spus ca lor le pare rau, ca asa au primit baza de date de la Politie si sa contest in instanta.

Intrebari: daca contest acum, unde trebuie sa depun cererea si actele doveditoare?
sau e mai bine sa astept daca or dori vreodata sa execute amenda si sa ma opun atunci?
si 3) pot angaja avocat si cere cheltuieli de judecata? si daca da in ce cuantum sa fie onorariul ca sa se admita? pentru ca e vadit ca nu e vina mea!
Buna ziua,

nu este o idee buna sa asteptati.
Aceasta amenda trebuie contestata. Puteti ( si ar fi chiar indicat ) sa va angajati un avocat. Onorariul este o chestiune care variaza de la avocat la avocat.

Avocat Boncu
Va multumesc pentru raspuns. Stiu ca onorariile variaza. Practic amenda+taxa (in 48H) sunt 370 lei....de-asta intrebam cat cere un avocat, pentru ca suma nu e mare. De aceea doream sa intreb la aceasta suma nu taie instanta din onorariu? Si tot de aceea doream sa incerc sa ma ocup singur de problema, deoarece speta e foarte simpla.
Onorariul nu se face neaparat in functie de valoare.
Sigur ca suma este mica insa este un anumit volum de munca ce trebuie prestat indiferent de valoarea amenzii.
Avand in vedere situatia data, cred ca va puteti descurca singur.

Avocat Boncu
Din pacate acesta este sistemul romanesc de a stoarce bani din orice treaba.
In orice tara civilizata, contestarea trebuie facuta intai fata de emitent. Daca le aratati contractul prin care ati cedat leasingul, CNADNR-ul trebuie sa isi indrepte actiunea impotriva noului titular. Inclusiv actiunea in instanta.

Asa insa daca se ajunge in instanta, d-voastra sunteti eventual obligat sa apelati la avocat, sa platiti in avans, si in cazul fericit in care castigati (tot in baza acelui document de cedare de leasing) trebuie sa va luptati sa primiti inapoi cheltuielile de judecata.
Si sa vedeti cat dureaza si aceasta.:D

Buna ziua,

Am o intrebare:in cazul in care am vandut o masina (contract vanz-cumparare,masina radiata de la finante)cel caruia i-am vandut masina nu o inmatriculeaza pe numele lui,primesc amenzi de circulatie pt ca noul proprietar nu are rovinieta ,merg la judecatorie sa contest amenda primita.Am inteles ca undeva in luna septembrie o sa primesc un raspuns sau se va rezolva.Eu in acest moment am nevoie de la finante de certificatul filscal si evident ca trebui sa platec acea amenda.In momentul in care se va solutiona si voi avea castig de cauza, primesc banii inapoi? sau cand o sa primesc o alta amenda se compenseaza?