avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 590 soluții astăzi
Forum Activitate uaurelya

Activitate uaurelya

Buna ziua!!As avea si eu cateva intrebari daca ma poate ajuta cineva va rog... in primul rand sunt casatorita de 10 ani cu sotul meu deocamdata., avem 2 copii impreuna de 9 ani si 5 luni si respectiv 3 ani si 2 luni. In timpul casatoriei mele parinti mei ne-au dat cu acte de vanzare cumparare un apartamen in acte a fost trecut si sotul meut , Mentionez ca in acesti 10 ani nu am modificat nimic la apartament dar avem lucruri cumparate impreuna . Intrebarile mele ar fi:
1 In caz ca eu divortez de el are sansa sa imi opreasca apartamentul sau copii?
2 La ce varsta copii pot alege la cine vor sa ramana?
3 Ce drepturi am eu?
Mai mentionez ca nu este violent fizic,nu bea dar sunt motive personale care ne-ar putea face sa divortam. VA MULTUMESC!:help:
buna ziua, am si eu mai multe intrebari daca ma poate ajuta cineva va rog frumos:
-sunt in concediu pt crestere copiltimp de 2 ani (din care mai am2 saptamani) inainte eu am fost angajata din somaj prin conventia aceea de un an obligatoriu plus cei 40 mil. lei vechi,dupa aproximativ 4 luni am nascut ,am avut cele 40 de zile obligatori de concediu medical apoi am intrat in cc copil, acum cand termin concediul eu asi vrea sa lucrez in alta parte, intrebarile ar fii:
1 .pot sa ma angajez in alta parte sau trebuie sa raman acolo pana se fac cele 12 luni?
2.daca da sub ce forma ,adica eu voi fi nevoita sa returnez bani din conventie?
3.daca sunt nevoita sa raman angajatorul mai beneficiaza de aceea gratuitate adica nu mai plateste la stat(impozit ,sanatate etc)?
MULTUMESC:(
Dai am o nelamurire daca tata a decedat in16 02 2008 iar contractul s-a facut in data de18 12 2007 (pe 24 de luni) mai sunt obligati mostenitori sa plateasca restul imprumutului? Daca nu sunt obligati de cand se prescrie datoria in acest caz ?:help:
apartamentul a fost al tatalui si ni l-a vandut noua cu aproximativ un an inaintede a se face contractul.:(
pe data de 18 12 2007 s-a facut acel contract pe data de 16 02 2008 a decedat tatal in acest timp am trimis certificatul de deces (cred ca dupa 6 luni de la deces )in acest timp mama fara stiinta noastra de frica a mai platit inca 6 luni ratele apoi nu a mai avut cu ce (bani) si au inceput scrisorile , comisionul nu specifica ce fel este i se zice<comision de risc>.mai am o intrebare in ultima somatie primita (22 07 2011) scrie ca in 8 zilema vor executa silit,tinand cont ca apartamentul este pe numele sotului si al meu de dupa casatorie au acest drept ,sa ma execute au dreptul sa intre la mine in casa? daca nu autati-ma va rog si spuneti-mi ce sa fac daca ma pomenesc cu eii la usa? MULTUMES MULT DE TOT:help:
contractul a fost pe 2 ani (24 luni) data scadenta a primei rate a fost 25 01 2008 , sucesiunea nu prea mai are pe e sa se faca deoarece tata cat a fost in viata ne-a facut acte de vanzare-cumparare ce se intampla?
buna ziua, am si eu o problema daca ma puteti ajuta va rog :am primit acum un an o scrisoare de la o anumita firma precu ca tatal meu cat a fost in viata(in 18122007) a incheiat un contract de credit cu o anumita firma de unde s-au cumparat electro casnice la cateva luni tata murea,specific la momentul cand s-a incheiat contractul eu cumparasem apartamentul si tata nu mai statea de mult acolo ,cu toate acestea tata a incheiat un contract semnat doar de el fara alti giranti fara asigurare ,fara ca noi familia sa stim.in acel contract am observat in schimb ca se oprea un comision de risc.intrebarea ar fi :eu mostenitoarea sunt obligata sa returnez bani ramasi ne platiti? pt ca in urma cu 1 saptamana am primit somatie de plata spunind ca daca nu platesc trec la executare silita au acest drept? VAmultumesc
Răspuns la discuția Somaj dupa CCC
Multumesc pt raspunsuri
Răspuns la discuția Somaj dupa CCC
In cazul meu eu am primit o suma de bani pt ca eram absolventa de liceu iar angajatorul se obliga sa m tina angajata cel putin 1 an fara a plati taxele la stat impozit,etc.
Răspuns la discuția Somaj dupa CCC
In cazul acesta sunt nevoita sa returnez bani care i-am primit in urma conventiei? multumescpt raspuns