avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 933 soluții astăzi
Forum Activitate gabriel.toma

Activitate gabriel.toma

Răspuns la discuția perchezitie
Ce mi se pare mie ciudat este urmatorul lucru. Firma respectiva are 2 administratori. Unul din ei imi spunea ca politia il viza pe celalat pt.ceva ce a facut acela si ce nu avea legatura cu firma lor, pentru niste bunuri sustrase. Politia a facut perchezitie la domiciliul acestuia cu probleme si in plus si la sediul firmei, unde locuiesc si eu. Mi se pare ciudat sa poata sa faca perchezitie la sediul unei firme, chiar daca este unul dintre administratori, numai pentru ca este implicat el ca si persoana fizica. In plus, nici nu i-a interesat ca eu locuiesc acolo.
Discuție perchezitie
Buna ziua. As dori sa stiu daca urmatoarea perchezitie a fost legala. Este un apartament cu 2 camere care sunt inchiriate catre 2 persoane diferite. Una catre o societate care isi are acolo sediul dar nu isi desfasoara activitatea ci are doar sediul, iar cealalta catre mine ca si persoana fizica, unde locuiesc. In lipsa mea, la societatea respectiva s-a prezentat un echipaj de politie si a facut perchezitie peste tot, adica si in camera mea, cu toate ca administratorul firmei le-a adus la cunostinta ca este inchiriata de mine cu contract. Intrebarea mea era daca au avut dreptul sa imi perchezitioneze camera?
Am o problema. Prietena mea a furat de la mine din casa o suma de bani, dupa care mi-a trimis un mail in care isi recunoaste vina. Acel mail poate constitui proba?
Bilant nu s-a depus pt. ca s-a intamplat dupa iunie 2010. Ar urma sa se depuna pana la sf.lui mai cand le e termenul. Iar la banca s-a dus in repetate randuri. Stie despre plati, ca doar el a insistat sa le fac. Sunt plati marunte, facturi in urma serviciilor efectuate de noi.
Intr-un proces penal, inregistrarile convorbirilor telefonice pot fi aduse ca si proba? Ma refer daca instanta poate sa solicite de la compania de telefonie inregistrarile discutiilor telefonice anterioare deschiderii procedurii. Am inteles ca timp de 2 ani se pastreaza acestea impreuna cu sms-urile si pot fi puse la dispozitia organelor de control pe baza unui mandat sau ceva de genul.
Dar mail-urile? Nu ma refer la cele de pe serverele firmei, ci acestea de yahoo. Le ia in calcul instanta?
Din pacate nu am cum sa dovedesc ca el a fost de acord, dar nu ma ajuta faptul ca platile nu s-au facut in folosul meu?
Buna ziua. As avea nevoie de un sfat juridic. Sunt contabil la o firma. De cateva ori s-a intamplat cand administratorul era plecat din localitate si era ceva urgent semnam acte in locul lui, cu semnatura lui. A fost cazul chiar si a unor ordine de plata. Era cu acordul lui (verbal), ca practic el insista ca sa putem rezolva lucrurile cat mai repede. Prin ordine de plata s-au efectuat plati pentru activitatile firmei, nu in folosul meu. Acum am niste divergente cu seful meu din alte motive si ca sa se razbune vrea sa depuna plangere penala impotriva mea pentru fals in acte. Imi puteti spune va rog pentru fals in acte si mai ce altceva ma poate acuza si care sunt consecintele. Multumesc.