Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... probele audio sau mail-urile pot constitui proba?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

probele audio sau mail-urile pot constitui proba?

Intr-un proces penal, inregistrarile convorbirilor telefonice pot fi aduse ca si proba? Ma refer daca instanta poate sa solicite de la compania de telefonie inregistrarile discutiilor telefonice anterioare deschiderii procedurii. Am inteles ca timp de 2 ani se pastreaza acestea impreuna cu sms-urile si pot fi puse la dispozitia organelor de control pe baza unui mandat sau ceva de genul.
Dar mail-urile? Nu ma refer la cele de pe serverele firmei, ci acestea de yahoo. Le ia in calcul instanta?
companiile de telefonie nu pastreaza continutul ci doar coordonatele acestora:
a) date necesare pentru urmărirea şi identificarea sursei unei comunicări;
b) date necesare pentru identificarea destinaţiei unei comunicări;
c) date necesare pentru a determina data, ora şi durata comunicării;
d) date necesare pentru identificarea tipului de comunicare;
e) date necesare pentru identificarea echipamentului de comunicaţie al utilizatorului sau a dispozitivelor ce servesc utilizatorului drept echipament;
f) date necesare pentru identificarea locaţiei echipamentului de comunicaţii mobile.

iar termenul de pastrare este de 6 luni.
daca eu am inregistrat pe telefonul meu o convorbire telefonica intre mine si o alta persoana, poate fi folosita in favoarea mea acea inregistrare ca si proba intr-un proces penal?
nu, deoarece nu este certificata si nici nu poate fi. cum puteti garanta integritatea convorbirii precum si identitatea participantilor?