avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1239 soluții astăzi
Forum Activitate abruzzi

Activitate abruzzi

Dosarul este deschis la firma de asigurari, cu poze, cu constatare , cu tot... mai trebuie sa vina un reprezentant al primariei cu devizul de lucrare care sa justifice acei banii...
Suma este aceeasi pentru acest gen de daune... in urma unui consiliu local se voteaza pe fiecare an o suma standard pentru fiecare bordura , indicator, stalp rupt in parte, sau orice altceva care se afla in patrimoniul tarii...
Nu a fost inceput nici un proces penal ca partea vatamata a avut mai putin de 10 zile de ingrijire, ieri am primit o hartie de la fisc prin care ma somau sa platesc respectiva suma ... eu am doar un proces verbal de la politia locala in care se specifica, ca am de platit suma de ..... pentru acoperirea prejudiciului material...
Asta le-am cerut si eu domnilor de la primarie, un document prin care sa ateste reparatiile facute si suma rezultata in urma acestora dar ma tot amana de 2 luni si imi spun ca inca nu s-a intocmit devizul de lucrari deoarece sunt multe lucrari, cei de la prmarie te trateaza cu un dispret de neimaginat , parca ai fi cel mai mare infractor din romania
buna ziua.
deci o sa va explic pe scurt ce problema am.... in urma unui accident auto provocat de mine a fost deteriorat un stalp de circulatie... politia a venit la fata locului, mi-a completat anexa 2 deoarece a fost si cu victime (ulterior am scapat de latura penala), dar ma trezesc ca ce de la primarie nu vor sa deschida dosarul de dauna la asiguratorul meu pentru recuperarea sumei care a platit-o cu reparatia respectivului stalp... asigurator este de acord sa plateasca reparatiile , dara fara un reprezentant al primariei nu poate face nimic si imi spune sa stau linistit ca nu are ce sa imi faca eu fiind asigurat...
bineinteles ca suma reparatiilor mi-a fost bagata la fisc ..
vreau sa va intreb daca cei de la primarie pot fi obligati prin lege sa imi contacteze asiguratorul pentru deschiderea dosarului de dauna... mie unul asa mi se pare normal, polita fiind valabila,
pot actiona primaria in judecata daca cei de la fisc ma executa silit?
cui sa ma adresez sa rezolv odata si problema asta ?
Va multumesc.
politia a deschis un dosar , a efectuat cercetari, si am fost declarat vinovat, nici nu m-am sustras in vre-un fel de la vina ... dosarul am inteles ca a fost trimis la parchet si acum se asteapta declaratia victimei si certificatul medico legal, care nu cred ca are mai mult de 10 zile de ingrijire.
In urma cu 5 zile am produs un accident , recunosc , din vina mea ca nu am oprit la STOP, si m-am ciocnit de un tico ... persoana din dreapta din tico a fost ranita usor, unde a stat sub observatie 2 zile in spital , apoi inca 3 zile de concediu medical , ne-avand fracturi , ci numai vanatai si echimoze... victima nu purta centura de siguranta.
accidentul s-a produs luni si dupa calculele mele a primit doar 7 zile maxim de ingrijiri medicale , lunea viitoare fiind nevoita sa se prezinte la munca.
Tico a suferit dauna totala , asigurarea mea nu stiu daca ii acopera sa isi ia un alt tico , ei mi-au spus in nenumarate randuri ca nu vor sa profite de pe urma mea, ci doar sa aibe masina inapoi ... le-am promis ca daca nu fac plangere penala le platesc eu diferenta de bani, asta daca este necesar, sa isi ia un alt tico... Le-am propus sa o facem prin notar dar vad ca au cam inceput sa scartaie, emitand tot felul de pretentii...
Mentionez ca le-am platit toate cheltuielile de spitalizare si de medicamente...
E posibil daca nu are nimic rupt sa primeasca mai mult de 10 zile de spitalizare, mai ales ca in 7 zile maxim ii expira concediul medical, mie personal victima mi-a zis ca a primit doar 3 zile de concediu si era foarte revoltata.

Ce ma sfatuiti sa fac?
Sa cad la intelegere cu ei daca cer o suma anume?, ca vad ca acum sunt foarte nehotarati si ma cam duc cu zaharelul
Daca are mai putin de 10 zile de ingrijire sa imi fac griji ?

Va multumesc!
Răspuns la discuția Problema mostenire
Si legat de taxa de timbru poate sa imi raspunda cineva?
Trebuie sa platesc taxa asta uriasa si pentru cererea de indeplinire a obligatiei sau pentru restituirea bunului?

Va multumesc pentru raspunsuri.
Răspuns la discuția Problema mostenire
succesiunea s-a dezbatut imediat dar nu a mai vrut cumparatorul sa achite suma ramasa pentru a semna contractul de vanzare cumparare.
Nu s-a procedat la semnarea contractului deoarece nu a mai vrut sa achite diferenta de bani, ori din rea credinta, ori ca nu mai are bani, nu stiu sa zic.
A fost somat de catre notar de nenumarate ori sa se prezinte pentru solutionarea problemei, dar nu s-a prezentat.

Sa inteleg ca singura solutie este actiunea in judecata?
Buna ziua

In anul 2008 am dorit sa videm o proprietate mostenita de la parinti, cel care a dorit sa cumpere ne-a platit jumatate din banii care ii ceream pe casa, urmand ca cealalta jumatate sa o primim cand dezbate mostenirea cand urma sa ii dam si semnaturi pentru contractul de vanzare cumparare. am facut atunci un contract la notar prin care cumparatorul se obliga sa ne achite banii pana in 2009. Fiind oameni de buna credinta l-am lasat sa se mute in casa.
S-a facut 2011 si noi tot nu am vazut banii, el refuza sa paraseasca locuinta... in contractul facut la notar scrie clar ca daca nu plateste suma de bani necesara in data stabilita pierde orice drept asupra banilor care ni i-a platit ulterior..
Va intreb ce trebuie sa facem noi pentru a-l evacua din casa, daca ma gandesc bine el cam sta in mod ilegal acolo.
Am vorbit cu un avocat si acesta ne-a spus ca pentru a elibera casa trebuie sa il actionam in judecata, si pentru asta trebuie sa platim un timbru de judecata de 3000 de lei, ceea ce mi se pare enorm. Nu am gasit nici o lege in care sa specifice aceasta suma la o actiune in judecata pentru o executare silita...
Este adevarat ce ne-a spus acel avocat?
Alta cale nu exista pentru a elibera casa?

M-am gandit sa depun o plangere la politie pentru violare de domiciliu. Am vre-o sansa sa fac ceva asa?

Va multumesc pentru atentia acordata.