avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1931 soluții astăzi
Forum Activitate veracos

Activitate veracos

Buna ziua, am intrat in posesia locuintei la bloc cu balcon inchis in metal si sticla; acesta era extins stanga-dreapta fata de platforma balconului cu cate 30 cm. Nu am cunostinta sa fi existat vreodata vreo aut. de construire pt aceasta modificare. Am modificat eu in felul urmator: am extins eu cu inca cate 30 cm stanga-dreapta si am inchis in termopan. Exista o persoana care mi-a facut o reclamatie la primarie ca am facut aceasta lucrare fara autorizatie. Intrebare: vreau sa stiu daca risc vreo amenda(si care este cuantumul acesteia) si daca voi fi obligat sa obtin autorizatie de demolare pt lucrarea facuta anterior(cea in metal si sticla) si sa obtin o autorizatie de construire pt lucrarea executata de mine. Va multumesc anticipat.
Va multumesc foarte mult.
Exista vreo prevedere legala care sa nu acorde dreptul de aprobare a concediului de cresterea copilului platit cu indemnizatie pentru mama daca tatal nu are serviciu si nici nu a avut in cele 12 luni dinainte de nasterea copilului? Va multumesc foarte mult
Răspuns la discuția Salariul mediu pe unitate
Stiu ca CCMN nu mai este in vigoare, dar era in vigoare la data nasteri copilului si la data solicitarii in scris a salariului mediu pe unitate. Stiu ca pot sa dau in judecata firma pt a-mi recupera drepturile timp de 3 ani de la data aparitiei dreptului. Daca mi se cuvenea acest drept in 2009, nu mai pot beneficia de acesta acum pt ca nu mai e valabila legea?
Sunt salariata unui grup de firme cu functie de baza (8 ore) pe o firma si am 5 partiale cu o ora pe alte firme. Am nascut si sunt in concediu crestere copil. Am solicitat salariul mediu pe unitate de la toate firmele la care sunt salariata si am primit la cel cu functia de baza, iar dupa insistente am primit si la celelalte (partiale) dar salariul a fost ajustat la norma de o ora.
Stiu ca CCMMN spune ca se da acest salariu la nasterea fiecarui copil dar nu stiu sa vorbeasca si de alte conditii. Mi se cuvin sau nu salarii medii pe unitate intregi si pe contractele partiale?
Zilele trecute am deschis cate un dosar la tribunal pt acest lucru si veau sa stiu daca as avea castig de cauza sau nu ca sa stiu ce fac in continuare; daca e cazul sa-mi retrag dosarele, daca cer ce nu mi se cuvine ca sa nu fiu nevoita, in caz de pierd procesele, sa plaatesc cheltiuilei de judecata.
Multumesc din suflet.