avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1810 soluții astăzi
Forum Activitate fubar_68

Activitate fubar_68

Buna ziua. Vrem sa achizitionam o casa. Proprietarul spune ca in spatele casei noastre va mai face inca o casa si ne-a spus: ,, va spun acum ca sa stiti, sa nu spuneti ca nu v-am zis. Cablul electric e racordat la stalpul din strada si trece prin curtea casei ce vreti sa o cumparati. Atat cablul vostru cat si cel care va fi racordat la casa din spatele casei voastre.,, Cablul e la 80 cm sub pamant. Are avizul Eon, spune ca sa nu plateasca alt stalp. Este , ne asumam vreun risc din partea Eon, pe viitor? Multumesc
Buna dimineata. Va rog sa-mi dati o idee,o solutie urmatoarei situatii: Dorim sa achizitionam o casa si interesandu-ne de ea am aflat ca este preluata de o Agentie pentru intermedierea vanzarii. Am fost cu agentul la locuinta, am cunoscut proprietarul care-si lauda nevoie mare constructia, care face parte dintr-un triplex. Noi o parte din suma trebuie sa-i achitam prin Banca, adica sa obtinem o suma ca si credit ipotecar. Am mers la Agentie am semnat un precontract , dandu-i proprietarului 1.000 Eu, garantie ca-i vom cumpara casa iar agentiei din cei 1.200 Eu i-am dat doar 200 Eu, restul la finalizare. Dosarul a mers la Banca, al carei jurist a spus : Hopa! nu e bine , nu exista cale de acces. Agentia ne-a anuntat tarziu despre aceste lucruri, basca au omis sa ne spuna ca un corp din triplex e vandut si ca noul proprietar si-a facut intrare la capatul gardului nostru trecand prin curtea noastra, ma rog ipotetic vorbind , a noastra. datele problemei s-au schimbat, Banca nu ne da creditul din cauza ca proprietarul nu a rezolvat cu acea cale de acces. Noi vrem sa ne recuperam banii. Ei spun c a nu ne dau banii caci am stipulat ca pana pe 31 mai e valabil contractul si cel care renuntga primul din motive independente de ei, va plati dublul celuilalt. Noi insa nu putem lua o casa fara cale de acces. Proprietarul si agentia nu ne-au anuntat ca un corp din triplex e vandut,pentru rezolvarea caii de acces. Acum proprietarul ne spune ca Agentia l-a pus sa ascunda, sa minta acest fapt. Cine credeti ca are dreptate?. Noi am fost de buna credinta stiind ca actele proprietarului sunt in regula. Va multumim. Succes
Discuție cale de acces
Buna dimineata. Cristos a Inviat!
Dorim sa achizitionam o casa dar o parte din bani suntem nevoiti sa-i imprumutam de la o anumita Banca, ca si credit ipotecar. Actele sunt in regula, dar juristul Bancii a descoperit ca in contractul de vanzare cumparare a terenului pe care s-a construit casa si in actul de dezmembrare nu este stipulat nimic de calea de acces, desi in schita cadastrala se vede, exista. Sa spunem ca notarul a omis a o trece, asta undeva prin anul 2003. Notarul cu schita cadastrala in fata, la vedere, poate reveni asupra actelor de atunci, sa rectifice printr-un act autentic, acea omisiune, si astfel sa apara in acte pentru ca Banca sa ne dea unda verde la credit? Multumim. Succes
Buna dimineata. Intrebarea mea este legata de constructia unei case fara autorizatie de construire. Lucrurile stau cam asa:
Logodnica mea a vandut apartamentul, la fel si mama ei, deci strangandu-se o anumita suma s-au gandit sa cumpere o casa. Am aflat ca cineva construieste o casa si deplasandu-ne in zona ne-a spus ca in doua luni casa va fi ,,la cheie,,. pe atunci, in februarie era turnata temelia. L-am intrebat, cu timpul, daca are autorizatie de constructie, proiect, etc. O da cotita ca pana luna viitoare cand cica ne-ar preda casa ,,la cheie,, va obtine autorizatia de constructie si astazi ar fi trebui sa semnam un antecontract, sa-i dam 10.000 Euro, urmand ca luna viitoare cand va termina casa sa-i dam restul. Mentionez faptul ca el accepta ca in antecontract sa se stipuleze faptul ca daca la predarea cheiei nu va avea autorizatia, adica dosarul incheiat sa ne plateasca dublul sumei date la antecontract. Aseara i-am comunicat ca azi nu se va mai desfasura derularea antecontractului incat am simtit ca ceva e putred in activitatea lui, urmand sa cautam o casa ,,curata,, din punct de vedere juridic. Cu amabilitate va rog sa-mi spuneti daca am procedat bine si ce ne sfatuiti. Va multumesc. sa aveti sarbatori Luminoase!